Sanat

Günümüzde Sanat: Kripto Sanat Nedir ?

Beeple olarak bilinen Mike Winkelmann, dijital sanat ile ilgilenen Amerikalı bir grafik tasarımcı. Ortaya koydukları arasında kısa filmler, VJ döngüleri, günlük çizimler, sanal/arttırılmış gerçeklik çalışmaları yer alıyor. VJ döngüleri hazırlayıp bu döngüleri internet ortamında paylaşmaya başladığında birçok ünlü isimle birlikte iş yapma fırsatı bulmuştur. Bu isimlerden bazıları: Justin Bieber, One Direction, Katy Parry, Nicki Minaj, Eminem, Zedd, deadmau5… Peki nedir bu “VJ Döngüleri” ? Örnek vererek anlatacak olursak devasa konser alanlarında sahnede sanatçının arkasında yer alan büyük ekranları bilirsiniz. Bu ekranlarda, canlı performansa eşlik eden bazı görsel materyaller görülür. Bu materyaller anlık olarak çalan parçanın temasıyla ilgili şeyler olur genellikle, o heyecanlı atmosfere destek olan ve konserin heyecanına tat katan bazı detaylardan birisidir. Mike Winkelmann ayrıca 10 yılı aşkın bir süredir günlük çizimler yapıyor. Aslında bu yazıda anlatacağım şey bu çizimlerden ve çalışmalardan farklı, NFT Sanat…

     NFT (Non-fungible token) Sanat ya da diğer bilinen adıyla “Kripto Sanat”, dijital ortamda yaratılmış eserlerin içerisinde yer aldığı yeni bir oluşum. Son zamanlarda isimlerini çokça duyduğunuz kripto paralar bu konunun temelini oluşturuyor aslında. Kripto paraların çok büyük bir kısmı, kendilerine özgü blockchain isimli bir sistem üzerinde yer alıyor. Bu blockchain bir veritabanı sistemidir ve zincir yapıdan oluşur, yapılan işlemler şifrelenmiş bloklardan oluşur ve her bir blok eşsizdir. Karışık geldiyse gelin biraz daha açıklayalım.

     Blockchain’i kripto paralarla tanımış olsak da durum biraz daha geniş kapsamlı. Kullanım alanları arasında bankalar, hükûmetler, sözleşmeler, noter işlemleri ve çok daha fazlası yer alıyor. Bu kullanım alanlarından birisi de bahsettiğimiz “Kripto Sanat”. Siz dijital ortamda bir işlem yaptığınız zaman bu işlem, birtakım harfler ve rakamlar ile kodlanır, blockchain ağında bir kod olarak yerini alır. Dijital ortamda yarattığınız resim de aynı şekilde harfler ve rakamlarla birlikte kodlanarak blok şeklinde bu ağa kaydedilir.

     Mike Winkelmann da bu yenilikçi gelişmeleri takip ederek sıradışı bir olaya imza attı. Yaratmış olduğu tabloları blockchain ağına kaydederek eserler yarattı. Başlarda bu eserlere talep olmazken beklenmedik bir şekilde, 1766 yılında kurulmuş olan ve yılda yaklaşık 350 açık artırma düzenleyen müzayede evi “Christie’s” bu eserlerden birisini “69.9 milyon dolara” satın aldı. Böylece blockchain ağının genel olarak bizim bildiğimiz anlamı ötesinde sanatla da ne kadar yakın ilişkili olabileceğini herkes görmüş oldu. Bu olay günümüz sanat camiasında da hâlâ önemini koruyor.

     Bu gerçekleşen olayların, blockchain teknolojisinin gelişimine bir ivme kazandırmış olduğunu düşünüyorum. Haftalar, aylar sonra günlük hayatımızın herhangi bir parçasının bu teknolojik gelişmeler ile çok farklı bir hal alacağı ise artık beklenir bir şey. Belki de önümüzdeki ay fiziksel dünyada yer alan heykeller, 3 boyutlu hatta 4 boyutlu şekillerde dijital ortamda satışa sunulabilir ve uçuk fiyatlarla satılmış olduğu haberlerini alabiliriz. Teknoloji geliştikçe sağlamış olduğu fırsatlar, hayatlarımızı bambaşka bir yöne götürecektir. Sanatla ve teknolojiyle kalın.

Öykü Nieves Öder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir