Beslenme ve Diyetetik,  Gastronomi

MİNDFUL EATİNG / BİLİNÇLİ BESLENME

Bence hayatta iki tip insan vardır. Bunlarında ilki ‘yaşamak için yemek yiyenler’ ve ikinci tip insanlar da ‘yemek yemek için yaşayanlar’ açıkçası ben ikinci tip insanlardanım aç olduğum için değil zevk için yemek yerim. Yemek yemek bir nevi hobi benim için. Fakat ben bugün size benim gibi olmayan insanları anlatacağım. Yaşamak için yemek yiyen insanları tanıyacağız. Hala kendinizin hangi katogeride olduğunu bilmiyorsanız yazının sonunda farkına varabilirsiniz.

İlk olara nedir bu mindful eating? Türkçeye akılcı beslenme, mantıklı beslenme, farkındalıklı yeme gibi çeşitli şekillerde çevrilmiştir. Mindful eating kavramı Budizm’e kadar dayanan bir kavram. Bilinçli beslenme kavramı bir diyet değil bu iki kavramı karıştırmamak gerek. Çünkü genelde karıştırılıyor. Temel amaç yediğiniz şeylerin bünyenizde yarattığı etkiyi bilerek yemek. Bu sadece düşük kalori yüksek kalori hesabı gibi bir şeyde değil. Yemek istediğin şeyin sende bırakacağı etkiyi (lezzet,haz,mutluluk,acı,tatlı) bilerek yemek. O yüzden diyetle karıştırılmamalı. Bilinçli beslenmede kendimize sormamız gereken bir takım sorular var. Bu sorular;

Neden yiyorum ? Nasıl yiyorum? Ne zaman yiyorum?Ne yiyorum? Ne kadar yiyorum? Enerjimi neye harcıyorum? Bu sorulara cevap verecek şekilde yemek yiyorsanız siz de bilinçli beslenen insanlardansınız. Bu kavramın ilgilendiği bir başka konu ise sizi açlığa iten şey nedir. 8 farklı açlık türü vardır. Bunlar;

Ağız açlığı,mide açlığı,kalp açlığı,hücresel açlık ,burun açlığı,kulak açlığı,göz açlığı,dokunma açlığı

Gün içinde yemek yeme zamanlarınızı bir gözden geçirmenizi istiyorum. Sizi yemeğe en çok teşvik eden şey nedir bunu öğrenelim. Gerçekten sadece vücudunuza besin girmesi gerektiği için mi yemek yiyorsunuz? Yoksa kokusunu beğendiğiniz bir şey olduğunda mı? Ya da görüntüsü hoşunuza giden bir şey olduğunda mı daha çok yemek yiyorsunuz? Bunu ben söylemem siz beslenme alışkanlığınızı gözden geçirip bunun farkına varabilirsiniz.

Sonuç olarak bilinçli beslenmenin size vadettiği şey, farklı diyet programları gibi belli sınırlar ve kalıplar içinde sıkışmadan, bilinçli olarak tükettiğimiz ürünlere dikkat etmek ve bundan maksimum keyif alabilmek. Bugün mindful eating yani bilinçli beslenme hakkında elimden geldiğince bilgiler vermeye çalıştım son olarak tekrar en başta sorduğum soruyu sorarak bitireyim. Siz yemek yemek için yaşayanlardan mısınız? Yoksa yaşamak için yemek yiyenlerden mi?

Alihan Ceylan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir