Spor,  Toplumsal Konulu Yazılar

UEFA KONFERANS LİGİ NEDİR?

Bilindiği üzere Avrupa’da iki adet uluslararası futbol turnuvası mevcut (Şampiyonlar ligi ve Avrupa ligi). Önümüzdeki sezondan UEFA’nın aldığı karar doğrultusunda bu iki kupaya ek bir üçüncü kupa eklenecek. UEFA, Şampiyonlar ligi ve Avrupa liginde beş büyük lig takımlarının özellikle son yıllarda göstermiş olduğu üstün performansın diğer ülke takımlarıyla olan rekabetin ortadan kalktığını dolayısıyla bu ülkelerin de Avrupa’da daha çok olmasını istediğini belirtiyor. Bir başka deyişle Şampiyonlar ligini beş büyük lig için özerkleştiriyor. Bu sebepten dolayı Avrupa futbolu 2021-2022 sezonundan itibaren UEFA Konferans ligi ile tanışacak. Peki Nedir UEFA Konferans ligi?

Konferans ligi, Şampiyonlar ligi ve Avrupa liginden sonra Avrupa da düzenlenen üçüncü uluslararası futbol turnuvası olacak. Turnuvanın logosu da tanıtıldı. Açıkçası yan sanayi Avrupa ligi gibi duruyor. Avrupa ligi logosundaki turuncumsu renk yerine yeşil bir renk eklenmiş ve tek fark bu…

Turnuva grup aşamasında 32 takım yer alacak. 8 grup birincisi doğrudan son 16 turuna geçerken, grup ikincileri Avrupa kupası grup üçüncüleri ile bir ara eleme oynayacaklar. Ara elemenin galipleri son 16’da grup birincileri ile oynayacaklar. Sonrası zaten bilindiği gibi çeyrek final, yarı final ve final.

Türkiye Süper ligi üçünce ve dördüncü takımlarını Konferans ligi elemelerine gönderecek. Ayrıca Şampiyonlar ligi elemesine katılan takımların dahi konferans ligine kadar gidebilme ihtimali var.

Farklı bir açıdan bakacak olursak uluslararası başarıya hasret olan ülkemiz ve diğer ülkeler için Konferans ligi ulaşılabilir en kolay hedef olacak. Tabi ne kadar prestiji olacak orası tartışılır.

Umut Can ÜREYEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir