Pedagoji

Çift Dilli Çocuk Yetiştirmek

Dil öğrenmenin daha anne karnındayken başladığını biliyor muydunuz? 2013’te yapılan bir araştırmada, birkaç saatlikten birkaç günlüğe kadar olan bebeklerin, rahimdeyken duydukları dile yüksek oranda tepki verdikleri gözlemlenmiş. Birden fazla dil duyarak büyüyen çocuklar, tek bir dil konuşabilen bir çocuğa göre bir konuya dikkat vermede farklı yollar kullanmayı öğrenebiliyorlar. Bazı uzmanlar çocuğu çift dilli yetiştirmenin dil gelişimini geciktireceğini ya da çocuğun iki dili de yarım yarım öğrenerek kelime dağarcığının eksik kalacağını savunurken, bazıları da çift dilli yetişmenin beyin gelişimi için olumlu etkileri olacağı ve bireyin daha dikkatli ve sosyal alanlarda daha başarılı olmasını sağlayacağını savunurlar. Bu konuda kesin bir yargı maalesef ki mevcut değildir.
Anadillerinden farklı bir dilin konuşulduğu bir ülkede yetişen çocuklar, özellikle o ülkenin okulunda eğitim alacaklarsa sağlıklı sosyalleşme açısından o ülkede konuşulan dili öğrenmeleri önemlidir. Bu ebeveynler çift dilli çocuk yetiştirme yöntem ve tekniklerini (örneğin OPOL) kullanmanın yanı sıra, çocuk zaten o kültürün içinde yetiştiği için ve sosyal çevresi o kültürde yaşayan kişilerden oluştuğu için daha hızlı ve rahat bir gelişim süreci geçirecektir. Örneğin Hollanda’da büyüyen Türk bir çocuğun Hollandaca öğrenebilmesi için okula gitmesi yeterli oluyor. Evde konuşulan dil her ne kadar Türkçe olsa da çocuklar sosyal alanlarında genellikle Hollandaca konuştukları için bu bir sorun haline gelmiyor (Minority language is spoken at home.).
Çocuğunu çift dille yetiştirmek isteyen ebeveynlerin kullanabileceği birtakım teknikler bulunmaktadır. Ben sizlere kendimce en yararlı bulduğum teknikten bahsetmek istiyorum: OPOL tekniği. Peki nedir bu OPOL tekniği hadi bir bakalım. OPOL, one person (bir ebeveyn) one language (bir dil) kelimelerinin bas harflerinden oluşur. Bu teknikte her bir ebeveyn çocukla yalnızca bir dilde iletişim kurar. Örneğin; anne sadece Türkçe, baba sadece Hollandaca konuşmalıdır. Böylelikle bu yöntem, çocuğun iki dilde de sık sık pratik yapmasını sağlar. Aile içi konuşmaların yanı sıra, öğretmek istediğiniz ikinci dilde müzik dinleyebilir, film video izleyebilir veya kitap okuyabilirsiniz. Bu da çocuğun farklı aksanları tanımasına yardımcı olur. 
Aynı anda iki dil öğrenen çocukların, baslarda zaman zaman kelimeleri karıştırmaları normaldir. Bu süreçte en önemli şey sabır ve pratik olacaktır.  

Sıla Zeynep Altunay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir