Spor

FUTBOLDA DEĞİŞİM TÖRENİ

Birçok futbolseverlerin izlemeye doyamadığı, izlerken keyif aldığı ve birbirleriyle kıyasladığı birçok futbolcu vardır. Fakat öyle iki isim vardır ki bu futbolcuların rekabeti sahanın dışına da yansımıştır. Bu futbolcular hepimizin yakından tanıdığı; Arjantinli Lionel Messi ve Portekizli Cristiano Ronaldo’ dur.

Bu iki yıldız, yıllardan beri üst düzey performans sergilemekte, yetenekleriyle futbolun en iyi iki ismi olarak anılmaktadır. Oynadıkları her kupa için sonsuz mücadele vermişler, futbol ve spor çapında kimsenin alamadığı bireysel ödülleri bir bir toplamışlardır. Özellikle İspanya La Liga’ da beraber oynadıkları dönemde gol krallığı için müthiş bir mücadele vermişlerdir.

Öyle ki Barcelona’ da oynayan Messi ve Real Madrid’ de oynayan Cristiano Ronaldo’ nun rekabeti tüm futbolseverlere büyük keyif veriyordu. Her sezon oynanan El Clasico maçları sadece İspanya’ da değil tüm dünyada dört gözle bekleniyordu. İzleyenleri, kulüplerin mücadelesinin dışında bu iki futbolcunun atacakları gol veya yapacağı asistlerle maça ne kadar tesir edecekleri düşüncesi daha çok ilgilendiriyordu.

La Liga’ da bu yıldız futbolcuların rekabeti kıyasıya sürmeye devam ederken kimsenin beklemediği bir olay gerçekleşti. Cristiano Ronaldo, 2018 yazında İtalyan devi Juventus’ a transfer oldu. Ronaldo’ nun Juventus’ a transfer olması, bütün rekabeti bir anda değiştirdi. Hepimizin ilgiyle takip ettiği La Liga maçları bir tarafa, El Clasico derbisi bile artık o eski tadı vermez oldu. Barcelona’ da teknik direktör ve kulüp başkanlarının sıkıntıları ortaya çıktı. Bu sorunlar Barcelona takımına özellikle de takım kaptanı Lionel Messi’ ye bir hayli fazla yansıdı. Her sene UEFA Şampiyonlar Ligine ambargo koyan Real Madrid, Ronaldo gittiğinden beri bu turnuvada yarı final yüzü görmedi. Ronaldo ise geçtiğimiz sezonlarda Juventus ile şampiyonluğa ulaşsa da mutlu olmadığının sinyallerini fazlasıyla verdi. Yıllarca her turnuvanın gözde isimleri olan bu iki yıldızın yüz ifadeleri, bizlere gençlik yıllarında futboldan aldıkları o zevki artık alamadığını kanıtlar biçimdeydi.

Bu futbolcular kulüpleri ve bireysel sorunlarıyla uğraşırken, futbol dünyasında yavaş yavaş iki genç yükselmeye başlamıştı bile. Birisi Fransa ile Dünya Kupasını kazanıyor ve Fransa Liginde mutlu sona ulaşıyorken, bir diğeri ise Red Bull Salzburg’ da gösterdiği müthiş performansıyla Alman ekibi Borussia Dortmund’ a transfer oluyor ve oynadığı her maçta fırtınalar estiriyordu. Bu iki genç; Fransalı Kylian Mbappe ve Norveçli Erling Haaland’ dan başkası değildi.

Mbappe ve Haaland, çok kısa süre içerisinde kulüplerinde ince işçiliğe başlamışlardı. Oynadıkları her karşılaşmalarda inanılmaz performanslar sergiliyorlardı. Bu kadar genç yaşta, böylesine yetenekli olmaları ve insanüstü performans göstermeleri, futbolseverlerin de gözünden kaçmadı. Artık bu iki gence, farklı unvanlar yükleniyordu.

Günümüze gelindiğinde Messi ve Ronaldo’ nun belirli bir yaş aldığından kaynaklı eski performanslarını sergileyememesi ve birkaç yıla emekli olacağı gerçeği, futbolseverlerin yüzüne adeta bir tokat gibi çarptı. Futbola gönül verenler, bu iki yıldız futbolcuyu uzun bir süre daha izleyemeyeceğini anlayıp derin bir üzüntü duymaya başladı. Kimileri ise bu süper starların alternatifini aramaya koyuldu. Bu iki ismin yerini, yükselen ve yükselmeye devam eden Fransalı Kylian Mbappe ve Norveçli Erling Haaland’ ın alacağını düşünmeye başlayan insan sayısı bir hayli fazlalaştı. Esasında haksız da sayılmazlardı. Mbappe ve Haaland, Şampiyonlar Liginde gösterdiği müthiş performanslarıyla insanlara referans oluyorlardı. Fakat futbolda çok uzun bir döneme damgasını vurmuş Messi ve Ronaldo’ nun yerini alabilirler mi, alabilecekler mi? sorusu da bir taraftan merak konusu oldu. Bu sorunun cevabını bize zaman gösterecek. Zamanla futbolcuların performanslarından bu soruya daha net bir cevap alacağız. Fakat bu soruyu şimdilik bir kenara koymamız, futbol tarihindeki en yetenekli futbolcular olan Messi ve Ronaldo’ yu ve bu futbolcuların büyük rekabetini izlemeye devam etmemiz gerekiyor. Çünkü her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi, bu iki futbolcunun da futbolculuk kariyeri bir gün son bulacak. Ve ne yazık ki bu süre çok da uzun değil. Bu yüzden futbola tutkuyla bağlanmış ve bu spordan keyif alan bizler, bütün tartışmaları bir tarafa bırakıp, geriye kalan bu kısa zamanı iyi değerlendirelim…

MUSA MUTLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir