Toplumsal Konulu Yazılar

Futbol Hayattır: Andres Escobar

1994 Dünya Kupası ABD’de düzenlenmekteydi. Bir Güney Amerika ülkesi olan Kolombiya’nın önemli bir bir savunmacısı olan Andres Escobar turnuvaya giderken bir anın hayatına sebep olacağından habersizdi muhtemelen.

Turnuva Kolombiya adına çok kötü başladı. İlk maçlarında Romanya ile karşılaşan ekip sahadan 3-1’lik yenilgi ile ayrıldı. Bu noktada yenilginin sporun bir parçası olduğunu düşünüyorsanız haklısınız ama Kolombiyanın meşhur mafyaları(başta Pablo Escobar) Kolombiya’nın kupayı kazanmasına yüksek miktarda bahis oynamışlardı. Bu sebeplerden dolayı ev sahibi Abd ile oynanan maç Kolombiya için ya tamam ya devam maçıydı. İşte bu kader maçının 33.dakikasında takımın savunmacısı Escobar topu uzaklaştırmak isterken eski Beşiktaşlı kaleci Cordoba’yla anlaşamadı ve topu kendi ağlarına gönderdi. Maç 1-1 eşitlikle tamamlandı. Kolombiya turnuvaya veda etti ve maç sonunda Escobar bu golün bir talihsizlik olduğunu fakat hayatın kendisi adına devam ettiğini söyledi.

Nereden bilebilirdi ki başına gelebilecekleri? Tarihler 2 Temmuz 1994’ü gösterdiğinde Escobar ve Cordoba kafa dağıtmak için Medellin’de bir bara gittiler. Barda yaşanan tartışmayı Cordoba’dan öğrenelim: Barda 3 adam yanımıza geldiler ve Andres’e kendi kalesine attığı gol sebebiyle sataştılar. Karşılıklı küfürleşme ve itiş kalkışlardan sonra 3 kişi dışarıya çıkarıldı. ” Olayın devamında iki futbolcu bardan dışarıya çıktıklarında az önce kavga ettikleri 3 kişiden biri oradaydı. Belinden silahını alıp Escobar’a doğrultan Humberto Munoz Castro tam 12 el ateş etti. İddialara göre her tetiği çekişinde ”Gol!” diye bağırmaktaydı. Escobar olay yerinde hayatını kaybetti. Cenazesine tam 120 bin kişi katıldı. Katili 43 yıl hapse mahkum edildi fakat 11 yattıktan sonra iyi halden serbest bırakıldı.

Bir anlık hatayla sadece bir gole sebep olan Andres Escobar Milan’a transferi beklenirken toprağın altına uğurlandı. Hukuktan pek anlamam fakat bir insanın hayatına bir gol uğruna kastetmek hangi vicdana sığar diye düşünerek yazıma son veriyorum.

Buğra Uzun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir