Gastronomi

HİKAYESİ OLAN YEMEKLER #2 / PAVLOVA’NIN HİKAYESİ

      Bugün en sevdiğim konulardan olan hikayesi olan yemekler konseptinin ikinci bölümü ile karşınızdayım. İlk yazımda Sezar salata’nın ortaya çıkış hikayesinden bahsetmiştim hala okumadıysanız derginin gastronomi bölümünden bulabilirsiniz eminim okuduğunuza pişman olmayacaksınız. Bugün size uzak diyarlardan bir tatlıyı anlatacağım.

    Pavlova, temel olarak tabanı bezeden oluşan üstünde kremadan bir katman olan ve en üst kısmında da genellikle orman meyveleri,çilek,kivi konularak sunulan bir tatlı. Çok hafif ve lezzetlidir yapmasını ve yemesini çok severim. Pavlova, ismini rus balerin olan Anna Matyeveyna Pavlova’dan alıyor. Tabii ki sıradan bir balerin değil bu Anna hanım güzelliği ve yeteneğiyle dünyanın her yerinde bilinen ve tanınan biri. 1926 yılında Anna bir dünya turnesine çıkıyor ve bu turnede rotası Yeni zelanda-Avusturalya’dan da geçiyor. Rivayete göre, Anna’nın kalacağı otel’in şefi balerinimizin şanına yakışacak bir tatlı hazırlamak için kolları sıvıyor. Yetenekli balerinimiz için herkes aynı cümleyi kullanıyor ”bu kadın dans etmiyor uçuyor”. Şefimiz bu cümleden yola çıkarak  bir balerin kadar hafif, kırılgan ve narin bir tatlı yapmaya karar veriyor. Tatlının Fransız bezesine benzeyen tabanı, tütünün ana şeklini oluşturuyor. Üzerindeki krema katmanı ise, tütünün üzerini kaplayan ince kumaşı temsil eder. Pavlova’nın süslemesinde kullanılan meyveler, balerinin giydiği tütünün üzerindeki gül yapraklarıdır.

      Şefimiz istediği sonuca ulaşıyor ortaya gerçektende hafif,narin ve kırılgan bir tatlı çıkıyor. Hikayenin bundan sonraki kısmını tahmin etmek zor değildir herhalde. Tatlı, başta balerin Pavlova olmak üzere herkesi büyülüyor. Tatlı balerine ithafen hazırlandığı için Pavlova adını alıyor ve günümüze kadar geliyor. Pavlova hem Yeni Zelanda’da, hem de Avustralya’da Paskalya gibi önemli günlerde kurulan özel sofralarda baş köşeyi alır. Bilenler biliyordur Yeni Zelanda ve Avusturalya halkları arasında ciddi bir rekabet var hiçbir şeyi paylaşamazlar. Onlara kalsa her şey kendi milletlerine ait pavlova içinde geçerli bir durum. İki tarafta tatlının kendi ülkelerine ait olduklarını idda edip duruyor.

                                                                                         ALİHAN CEYLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir