Erasmus,  Kişisel Gelişim,  Yaşam Tarzı

Erasmus

Merhaba ben İpek, MSKÜ- Konaklama İşletmeciliği Bölümü’nden bu sene mezun oldum. En büyük hayallerimden biri Erasmus yapmaktı ve 2017 yılında Çek Cumhuriyeti’nde bu hayalimi gerçekleştirdim. Ancak sonrasında bu hayalimi bir kez daha yaşamaya karar verip 2020 yılında Polonya’ya gittim. Yaşadığım bu güzel tecrübeleri, Erasmus’ u kazanma ve sonrasındaki süreçte yaşadığım serüvenleri sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.                             

ERASMUS NEDİR?

Erasmus,  lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik  öğrenim ve staj hareketlilikleri bulunan, öğrencilere farklı ülkelerde  yaşama fırsatı veren değişim programıdır. Değişik kültürleri öğrenmeyi, kendi kültürümüzü yaymayı, yeni kariyer fırsatlarından faydalanmayı ve yabancı dilinizi geliştirmeyi amaçlayan program, ülkemizde birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Halk arasında, kapağı yurtdışına atmak olarak görülse de bundan çok daha fazlasıdır.

Benim için Erasmus ise, kendini keşfetmektir. Kendi başına başka bir ülkede yaşamayı tecrübe etmek, yeni kişilerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak, yeni bir okul, bir evde olmak ve başka ülkeleri seyahat ederek yeni kültürleri tanımaktır.2017 yılında ilk Erasmus’uma gittiğim zaman zaten ailemden yaklaşık 2 yıldır ayrı yaşıyordum. Ancak ilk defa yurtdışına çıkmak ve hiç bilmediğim bir ülkede kendi başıma yaşamaya çalışmak tam olarak şu anki İpek’i yani kendimi bulmamı sağladı.

               

Erasmus’ a Nasıl Gidilir?

Biliyoruz ki ‘Erasmus hayalini’ gerçekleştirmek isteyen birçok öğrenci var. Ben de onlardan biriydim, belki siz de onlardan birisinizdir. Bunun için bazı kriterlere sahip olmanız gerekiyor. Bu kriterler, üniversiteden üniversiteye değişebiliyor ancak genel olarak söylemek gerekirse, aday öğrencilerin yani sizlerin belirlenmiş olan genel ortalamaya sahip olmanız ve Erasmus sınavına girmeniz gerekmekte. Aslında işler sadece sınavla da bitmiyor. Puanınız, belirlenmiş  olan barajın ne kadar üstünde olursa o kadar iyi, Çünkü,  genel ortalamanızın ve sınav puanınızın ortalamasıyla fakültenize göre yapılan sıralamada ne kadar iyiyseniz Erasmus’a gitmeye de o kadar yakınsınız demektir.

Erasmus Sınavı

Erasmus sınavı, Erasmus ‘a  gitmek isteyen herkesin en çok merak ettiği konu diyebiliriz. İngilizce altyapınız varsa bu konuda hiç endişelenmenize gerek yok, bir de genel not ortalamanız yüksekse tanından yenmez. Ancak eğer yabancı diliniz o kadar da iyi değilse hiç korkmanıza gerek yok. Vereceğim bilgilerin ve deneyimlerimin sizlere faydalı olacağını düşünüyorum.

Sınav, her üniversiteye göre değişiyor bu yüzden en sağlıklı bilgiyi okulunuzun Erasmus Koordinatörlüğü’nden alabilirsiniz. Ancak genel bir bilgi verecek olursam sınav, listening, reading, writing ve gramer bölümlerinden oluşuyor. Bazı üniversitelerde ek olarak speaking bölümü de olabiliyor. Mskü’ de yani benim üniversitemde, B1 seviyede bir okula gitmeyi tercih ettiyseniz speaking sınavına girmeniz gerekmiyordu. Bu yüzden benim girmem gerekmemişti. Bu da benim başka sanslı olduğum bir konuydu sanırım.

Sizlere biraz kendi ‘sınav’ tecrübemden bahsedeyim. İlk Erasmus sınavıma girmeden önce üniversitemin önceki yıllarda sormuş olduğu soruları bulup çözmüştüm ve yaptığım tek çalışma buydu. Yani ekstra olarak oturup da sınava çalışmadım. Tabii ki bu durum İngilizce seviyenize göre değişir. Benim İngilizce altyapım iyi olduğu için şanslıydım, eğer ki sizin altyapınız iyi değilse hiç korkmayın. Çıkmış soruları çözerseniz ve yaptığınız yanlışlar üzerinde durursanız bence kazanmamanız için bir sebep yok. Ama  eğer diyorsanız ki, benim İngilizcem çok iyi çalışmama gerek yok, siz bilirsiniz. Yine de çıkmış sorulara bakmanıza tavsiye ederim.Çünkü benim ilk girdiğim sınavda şansıma çözdüğüm sorulardan birkaç tane denk gelmiştiJ

 Sizlere bu kadar şey anlattım ve bütününe bakınca biraz korkutucu göründüğünün farkındayım ama korkulacak hiçbir şey yok. Hatta gelin ikinci Erasmus’umu nasıl kazandığımdan bahsedeyim de hiçbir şeyin imkansız olamadığını beraber görelim.

Birazcık geriden başlamak gerekirse, yıl 2017-2018 peri masalı gibi bir Erasmus geçirdim(bu konuyu daha sonra detaylı anlatacağım). 2018 bahar döneminde Erasmus’um bitti ve Türkiye’ye döndüm ancak geri dönmek istiyemiyordum bu yüzden tekrar Erasmus sınavına girdim. Fakat şöyle bir sıkıntı vardı, mükemmel bir Erasmus geçirdiğim için dersler, notlar hiç umrumda değildi ve farkında olmadan genel ortalamam çok düşmüştü. Ne kadar düştüğünü duymak istediğinizi hisseder gibiyim 😀 3.62’yle gittiğim not ortalamam 2,89’ a düştü ve ben sınavdan yüksek almama rağmen Erasmus’a gidemedim. Peki sonra ne mi oldu, Erasmus’tayken zar zor geçtiğim dersleri tekrar aldım ve not ortalamamı yükselttim. 2019 yılında tekrar sınava girdim ve Polonya’da Erasmus yapmaya hak kazandım. Gerçi bu da bir çok maceraya sebep oldu ama oralara sonra geleceğim.

İpek AYDIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir