Toplumsal Konulu Yazılar,  Yaşam Tarzı

İNGİLTERE’DEN BİLİNMEYENLER

Bilinmeyenler serimizin bu haftaki bölümünde inceleyeceğimiz, ilginç bilgilerini aktaracağımız ülke; eğitim, mimari, sanat vb. gibi alanlarda dünyanın bir numarası gelen, muhteşem tarihi ve kültürü ile dikkat çeken, kendine özgü bir çekiciliğe sahip olan, İngiltere

İngiltere de 300’ den fazla dil konuşulur. Bunun nedeni çok sayıda çeşitli aksanların olmasıdır. Dünyanın en kültürel çeşitliliğe sahip ülkelerinden biri olduğu ve neredeyse nüfusunun yaklaşık %25’i de ülke dışında doğduğu için İngiltere’de her 40 kilometrede, farklı bir İngilizce aksanı duyulur. Günümüzde ise yine çok ilginçtir, Nijerya’da İngilizce konuşanların sayısı İngiltere’de İngilizce konuşanlardan daha fazladır. Nijerya’da resmi dillerden biri olan İngilizce, yaklaşık 150 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır.

İngiltere için adeta bir müze ve galeri ülkesi de denilebilir. Çünkü neredeyse her şehir hatta her kasaba kendine has müze veya galeriye sahiptir. Sadece başkent Londra’da bile 170’in üzerinde müze yer almaktadır. Bunlardan en önemlileri; Londra Kulesi, Britanya Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Bilim Müzesi ve Ulusal Galeri’dir.

Londra ayrıca, dünyanın en büyük kütüphanesine de sahiptir. The British Library adını taşıyan kütüphane, 170 ile 200 milyon arasındaki ürünleriyle dünyanın en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşır. 1973’te kurulan ulusal kütüphane, bünyesinde çok sayıda dilde kitap, gazete, dergi, müzik – video kayıtları hatta pul ve haritaları barındırıyor.

Birçok ülkede trafik akışı sağ taraftan akarken, İngiltere’de sol taraftan akmaktadır. Ülkede trafik akışının sol taraftan olması geleneği, Papa’nın 1300’lü yıllarda Roma’ya gidecek olan vatandaşlarının yolda kargaşa çıkarmaması için verdiği emre dayanır. Ayrıca eski çağlarda sürekli bir dikkat halinde olunması gerektiği için İngilizler de dâhil çoğu kişi yolun sol tarafından yürür, karşıdan gelenin düşman olup olmadığını anlamaya çalışırmış. Tehlike anında sağ elleriyle kılıç ya da silahlarını çekerlermiş.

Dünyanın en kısa savaşı İngiltere’nin müdahalesiyle gerçekleşmiştir. 1896 yılında İngiltere ve Zanzibar arasında gerçekleşen savaş, dünyanın en kısa savaşı olarak kabul edilir. Afrika’nın doğusunda yer alan ve İngiliz sömürgesi olan Zanzibar ada halkı, bağımsızlıkları için savaşsalar da güçlü kraliyet ordusuna daha fazla dayanamamış ve yaklaşık 40 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yenilerek sömürülmeye devam edilmiştir. Baharat Cenneti olarak da bilinen Zanzibar, bağımsızlığına 1963 yılında kavuşmuştur.

İngiltere hakkında ilginç bilgilerden biri de posta pulunu kullanan ilk ülke olmasıdır. Fakat buna rağmen ülkeler arasında gönderilen mektuplarda üzerine ismi yazılmasına gerek olmayan tek ülke yine İngiltere’dir. Ayrıca kral ya da kraliçenin resimlerinin olduğu posta pulunu ters yapıştırmak ya da pulları baş aşağı koymak halen vatana ihanet suçu olarak kabul edilmekte.

İngiltere hakkında bir diğer ilginç bilgi ise kraliçenin pasaportunun olmamasıdır. Kraliçe II. Elizabeth, resmi görevler için bugüne kadar 100’ den fazla ülkeyi ziyaret etmiştir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde kraliçenin pasaportu yoktur. Bu durum Birleşik Krallık’ ta tüm pasaportların Kraliçe adına verilmesi ve Kraliçe’nin pasaport sahibi olma zorunluluğunun olmamasından kaynaklanır. Fakat bu özellik, diğer kraliyet ailesi üyeleri için geçerli değildir.

Ülkenin farklı özelliklerinden biri de yabancılarla iletişimin kopuk olmasıdır. Herhangi bir sebepten ötürü tren, otobüs ya da diğer toplu ulaşım araçları kullanılırken tamamen sessiz olunmalıdır. Bu araçlarda seyahat ederken yabancılarla konuşmak, vatana ihanet etmek kadar büyük bir suç olarak kabul edilir. Eğer birisi sessizliği bozmaya çalışırsa da kibar bir şekilde uyarılır.

İngiltere sportif faaliyetler konusunda dünyada en gelişmiş ülkedir. Özellikle ülkenin futbol ligi olan Premier Lig, izlenme ve seyir zevki bakımından dünyada bir numaradır. Sadece İngilizlerin değil dünyadaki bütün insanlar tarafından ilgiyle takip edilir. Ayrıca yine dünyanın tenis alanındaki en önemli turnuvası olan Wimbledon Tenis Turnuvası, Londra’da gerçekleşir. Her yıl Haziran ayında başlayan Wimbledon, yaklaşık iki hafta sürer.

İngilizler, garip bir şekilde çaya bağımlıdırlar. Çay, İngilizler arasında açık ara en popüler içecektir. Özellikle ünlü akşamüstü beş çayları ülkedeki herkes tarafından yapılır. Günde ortalama olarak içilen çayın 165 milyon olduğu bilinirken bu alanda dünyada üçüncü sıradadır. Birinci sıradaki tabii ki ülkemiz, Türkiye var. Bilinmeyenlerin bu haftaki bölümünde; sanat ve mimari alanında harika eserlere sahip, eğitim ve spor denilince ilk akla gelen, ‘güneşi batmayan ülke’ olarak da adlandırılan ülkeyi, İngiltere’yi ele aldık. Bilinmeyenlerin bir sonraki bölümünde görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Musa MUTLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir