Hukuk,  Kadın Hakları,  Toplumsal Konulu Yazılar

GÜZEL GÜLÜŞLÜ KADIN:AYLİN SÖZER

Ülkemizde 2020 yılında tam Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2020 yılı raporuna göre 300 kadın öldürüldü. Ve bunlardan sadece biriydi Aylin Sözer.

   Okumuş,bilgili, meslek sahibi, kendi ayakları üzerinde duran, kimseye muhtaç olmayan bir kadındı Aylin Sözer. Sadece hayatında birkaç kez görmüş olduğu biri tarafından hayattan koparıldı; sevdiklerinden, öğrencilerinden, onu sevenlerden koparıldı. Bunu yapan cani bıçaklayarak da bırakmadı ardından belki de ufacıkta olsa kurtulabilme şansını elinden aldı. Bunu ya işin içinden sıyrılmak için yaptı ya da korkmadı başına geleceklerden, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almaktan. Aylin Hoca nereden bilebilirdi ki dolap yaptırmak için görüştüğü adamın kendisini hayattan koparacağını, böyle bir canilik yapacağını; nasıl koruyabilirdi ki kendini tanımadığı böyle bir adamdan?

   Ya adamın gözünü para hırsı bürümüştü ya da reddedilmişti Aylin Hoca tarafından. Her ikiside yeterli değil mi zaten bir insanın canını almak için(!)

Sonuçta öyle ya da böyle çıkacaktı en kısa zamanda hapisten, kurtaracaktı paçasını bu işten. Bir af gelirdi belki ya da hakim takdiri indirim uygulardı duruşmada takım elbise giydi, kravat taktı diye; hiç olmadı “ kendimde değildim” veya “isteyerek olmadı, biz birbirimizi çok seviyorduk” der sıyrılırdı bu işten. Zaten sonrası kimin umrundaydı ki. Çok kadın koparılıyordu hayattan; koparılan kadınlar anılıyordu her zaman,  kim hatırlıyordu ki hayattan koparanları, kim tanıyordu onları? Günün birinde o da unutuluyorlardı sonuçta.

   Hiçbir kadın, hiçbir birey, hiçbir canlının sonu böyle olmamalı. Kimse kimsenin saçının bir teline dahi zarar vermeyi aklından bile geçirmemeli. Eğer o bilinçte bireyler yoksa toplumda ilk önce insanlara bu aşılanmalı, bu öğretilmeli. Ama bu da yetmez. Ne olursa olsun içlerinden yine bu denli kendini bilmez caniler çıkacaktır. İşte öyleleri için ve diğerlerinin bu durumu görüp akıllarından bile geçirmemesi için caydırıcı tedbirler alınmalı,en azından faillerin cezalarını indirimsiz çekmeleri sağlanmalıdır. Ve bu bilinmez yola artık DUR” denmelidir.

   Ve siz; ailenizin, sevdiklerinizin, öğrencilerinizin çok sevdiği iyilik meleği güzel kadın. İçinizdeki o meslek aşkıyla ellerinden tuttuğunuz yüzlerce öğrencinizin dışında birçok kadın, birçok insan için yaptıklarınızla, söylediklerinizle yol gösterici oldunuz. Sadece çocukların veya öğrencilerinizin değil birçok kişinin hayatına dokundunuz buna inanın. Huzur içinde uyuyun, sizi unutmayacağız…

Gökselen GÖKTUĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir