Beslenme ve Diyetetik

KİMLER VİTAMİN TAKVİYESİ ALMALI

Vitaminler, vücudumuzdaki birçok metabolik olayın gerçekleşmesinde önemli görevleri olan maddeleridir. Vücudumuz vitaminleri kendisi yapamadığından, gıdalarla almak zorundayız.
Vitaminler, vücudumuzda görev yapan enzimlerin yapısına girerek biyolojik olayların düzenlenmesini sağlar. Vitaminler olmadan vücudumuzdaki birçok olay başlatılamaz ve sürdürülemez.
Yeterli vitamin alımının en iyi yolu dengeli beslenmek ve farklı gıdaları yemektir. Çeşitli gıdalar tüketmek çeşitli vitamin ve mineralleri almamız açısından çok önemlidir. Bu şekilde beslenen bir kişinin ilave vitamin mineral takviyesi almasına gerek kalmaz. Bazı durumlarda ise ilave vitamin mineral almak gerekebilir. Ancak yüksek dozda alınan bazı vitaminler gelişigüzel kullanılacak vitaminler değildir.
Her vitaminin farklı bir görevi vardır. Doğal ve sentetik vitaminler arasındaki fark henüz tespit edilememiştir. Dengeli beslenerek vitamin ve mineral ihtiyacımızı doğal besinlerden yeterli derecede karşılayabiliriz. Bununla birlikte bebekler, gebeler, yaşlılar, alkol kullananlar, sigara içenler, uzun süreli ilaç kullananlar, vejetaryenlere vitamin desteği gerekir.

VİTAMİN VE MİNERALLERİN KALORİSİ YOKTUR, KİLO YAPMAZ. VİTAMİNLERİN EN İYİ ŞEKLİ İLAÇ HALİNDE OLANLAR DEĞİL, GIDALARDA OLANLARDIR.


İLAVE VİTAMİN ALINMASI GEREKEN DURUMLAR

65 yaşın üzerindeki kişiler B6, B12, folik asit vitamini ve D vitamini almalıdır.
Menopozdaki kadınlar ilave vitamin almalıdır.
Yeterince yemek yemeyen kişiler ilave vitamin almalıdır.
Sigara içenler, C vitamini, B6 vitamini ve folik asit vitamini almalıdır.
Aşırı alkol alanlar tiamin, folik asit, A vitamini, D vitamini ve B12 vitamini almalıdır.
Gebeler kalsiyum, folik asit, biotin ve demir desteği almalıdır.
Bağırsak hastalıkları nedeniyle alınan besinlerin bağırsaklardan emiliminin bozukluğu varsa eksikliğine göre ilave vitamin almak gereki.
Şeker hastalığı bulunuyorsa damar sağlığı için benfotiamin vitamini alınmalıdır.
Sık sık hasta olanlarda bağışıklık sistemi zayıftır. Bunun temelinde vitamin eksikliği olup olmadığı araştırılmalı ve eksik vitaminler alınmalıdır.
Yaşlı kişiler eğer yeterince beslenemiyorsa, güneş ışığı görmüyorsa, laktoz intoleransı varsa ve mide asit değişikliğine bağlı B12 vitamin emilmesi bozukluğu varsa vitamin alınmalıdır.
Vejetaryen olan, yumurta yemeyen, süt ürünü tüketmeyenlerde B12 eksikliği görülür.
Laktoz intoleransı olanlar veya süt ve süt ürünleri tüketmeyenler vitamin almalıdır.
Kronik hastalığı olup bu nedenle düzenli ilaç kullanan veya ameliyat olanlar vitamin almalıdır.
Öğün atlayan ve bunu devamlı yapan kişiler duruma göre vitamin almalıdır.

HANGİ DURUMLARDA MULTİVİTAMİN KULLANILMALIDIR?
Multivitamin kullanırken içindeki vitaminlerin oranlarına mutlaka bakılmalıdır. Özellikle A vitamini dozu bazen çok yüksek olabilmektedir. İhtiyacınız olan vitaminler neyse ona uygun bir multivitamin almak ve bunu doktorunuza sormak gerekir. Özellikle yaşlılara beyin fonksiyonlarını artırmak için devamlı multivitamin verilmesinin faydalı olmadığı görülmüş. Yaşlılara folik asit verilmesinin işitme azlığına faydalı olduğunu bildiren çalışmalar vardır. Tiroid hastalığınız varsa multivitamin içinde iyot olup olmadığına bakınız. İyot varsa kullanmayınız!


YÜKSEK DOZDA VİTAMİN VE MİNERAL ALMANIN ZARARLARI
D vitamini fazla alınırsa kanda kalsiyum aşırı yükselir ve zararlı olur.
A vitamini fazla alınırsa vücutta birikir.
Gebeliğin ilk üç ayında fazla A vitamini alınırsa çocukta sakatlık yapar.
Yüksek dozda E vitamini almak K vitamininin etkisini bozduğunda, Coumadin isimli kanı sulandıran ilaç kullanan kalp hastalarında zararlı olabilir.
Çinkonun fazla alınması bağışıklık sistemini bozar ve iyi kolesterolü azaltır.
Yüksek dozda multivitamin alan erkeklerde prostat kanser riskinin arttığı saptanmıştır.

Dyt. Sema Nur İLHAN

                        

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir