Toplumsal Konulu Yazılar

İTALYA’DAN BİLİNMEYENLER

Bilinmeyenlerin bu haftaki bölümünde ele alacağımız, inceleyeceğimiz ve ilginç bilgilerini aktaracağımız ülke; sanatıyla, mimarisiyle, kültürüyle insanları etkileyen, sıcak iklimi ve samimi insanları ile ön planda bulunan, Rönesans’ın çıkış noktası olarak da hafızalarımıza kazınan, İtalya.

İtalya UNESCO Dünya Mirası alanında, 50 kültürel mirasıyla birinci sıradadır. Bu tarihi yerlere; Roma Tarihi Merkezi, Floransa Tarihi Merkezi, Kolezyum ve ünlü Pisa Kulesi örnek olarak verilebilir. Tüm bu kültürel miraslar, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.  

İtalya’nın içinde San Marino ve Vatikan olmak üzere 2 tane bağımsız ülke bulunmaktadır. San Marino, dünyanın en eski Cumhuriyetiyken, Vatikan ise dünyanın en küçük şehir devletidir.

İtalyanlar, sanatın gelişmesinde önemli rol oynamışlardır. İtalyan sanat adamı Bartolomeo Cristofori, 1698 yılında piyanoyu icat ederek, müzik dünyasına büyük katkıda bulunmuş. Müzik denilince akla gelen keman, gitar, org ve birçok müzik aleti de İtalya’da icat edilmiş. Bu durumlardan kaynaklı, çoğu insan İtalya’yı ‘Sanatın Doğduğu Ülke’ şeklinde nitelendirmekte.

Ülke, sayısız tarihi çeşmeye sahiptir ve en ünlüsü Roma’da bulunan Trevi Çeşmesidir. Âşıklar Çeşmesi olarak da bilinen bu yerde, ziyaretçiler dilek tutarak para atarlar. Günlük atılan paraların toplamı, 3000 Euro’dan fazladır. Para atanların şehri bir kere daha ziyaret edeceğine inanılır.

İtalya’da çalışma saatleri hava koşulları sebebiyle, ‘Siesta’ dediğimiz sisteme göre düzenlenir. Ülkede, öğlen 12 – 15 veya 13 – 18 arası tüm dükkânlar kapanır ve uyku moduna geçilir. Böylelikle bireyler, öğle arasında yaptıkları şekerleme ile günü daha uzun ve verimli geçirirler.

 

İtalya’nın şehirlerinden biri olan Venedik, kanalları ve siyah gondollarıyla bilinir. Venedik’te tam 417 köprü vardır. Turistler bu köprüleri, gondollarla turlarlar. Fakat ilginç olan gondolların siyaha boyanma zorunluluğudur. Bunun sebebiyle ortaya atılmış birçok farklı teori var. Zamanında veba salgınından sonra ölenlerin gondollarla taşınması veya gondolcu bir gencin sevdiği kadına kavuşamadığı için gondolunda intihar etmesi gibi…

 

İtalya’da uğursuz rakam durumu hala geçerliliğini korur. Öyle ki İtalyanlar 17 rakamını uğursuz rakam diye adlandırmışlar. Neredeyse tüm otellerde, kat numaraları ve oda numaralarında bu rakam kullanılmaz.

 

 Çoğumuzun dikkatini çekmiştir. İtalya’nın bayrağı Fransa’nın bayrağına benzer. Aslında bu benzerliğin bir nedeni vardır. 1797 yılında Napolyon’un ülkeyi işgali sonrasında Fransa bayrağından esinlenilmiş ve bugünkü İtalya bayrağı oluşmuştur.

 

Günümüzde bilinen birçok ünlü marka, İtalya’da ortaya çıkmıştır. İtalya’nın bugün hâlâ ayakta kalmış en eski moda evlerinden olan Gucci, en değerli giyim markaları Prada ve Dolce & Gabbana, fenomen araba markaları Ferrari, Lamborghini ve Maserati, ünlü araba lastiği üreticisi Pirelli, makarnanın dünya çapındaki en büyük üreticisi Barilla, dünyaca ünlü kahve markaları Illy ve Lavazza, İtalya’da doğmuştur.

 

İtalya’da dakik ve şık olmak çok önemlidir. Bunlar, İtalyanlar için adeta değişilmez kuraldır. Özellikle iş görüşmelerine tam zamanında ve mümkün olduğunca şık gidilmelidir.

 

İtalya, dünya çapında şehirleriyle, zengin tarihiyle, dünyaca ünlü moda evleriyle, yemekleriyle, spor arabalarıyla ve romantizmiyle, dikkat çekmiş ve Avrupa’nın en renkli ülkesi haline gelmiştir.

Bilinmeyenlerde bu hafta; dünyanın en popüler turizm duraklarından biri olan, farklı kültürü ve birçok lezzetiyle ön plana çıkan, çok sayıda ünlü eserlere sahip ve adeta baştan aşağı her yanı sürprizlerle dolu, İtalya’yı ele aldık. Bilinmeyenlerin bir başka bölümünde görüşmek dileğiyle, esen kalın.

                                                                                                                           MUSA MUTLU                                                                                                                                                   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir