Toplumsal Konulu Yazılar

ALMANYA’DAN BİLİNMEYENLER

Bilinmeyenlerin bu haftaki bölümünde ele alacağımız ülke; belirli düzen ve sistem ülkesi olarak adlandırılan, içerisinde farklı kökenlerden insanları barındıran ve dünya savaşlarının yaşanmasında etkisi bir hayli fazla olan, Almanya.

Almanya, dünyanın en yoğun nüfuslu ülkelerinden biridir. Sahip olduğu 81 milyonluk nüfusuyla, Avrupa Birliği’nin de en kalabalık ülkesidir. Ülke nüfusunun üçte biri hala ormanlar ve ormanlık alanlarda yaşamakta.

Almanca dünyanın en yaygın olarak öğretilen üçüncü dili. Almanca, Avrupa’da en fazla konuşulan ana dil konumunda. İsviçre, Avusturya, Lüksemburg ve Lehistan, resmi dili Almanca olan ülkelere örnek verilebilir.

Almanya, 400 hayvanat bahçesiyle dünyada en çok hayvanat bahçesi olan ülke. Berlin’de bulunan Zoolojik Bahçe, Avrupa’da en çok ziyaret edilen hayvanat bahçesi olarak göze çarpıyor. Dünyaca bilinen kutup ayıları, pandalar ve Fatou isimli yaşayan en yaşlı goril, parkın önemli simgeleri.

Tarihte bilinen ilk basılı kitap Almanlarındır. Zamanla daha da gelişmiş ve dünyanın önde gelen kitap uluslarından biri haline gelmişlerdir. Ülkede her yıl yaklaşık 94.000 başlık altında kitap yayınlanmaktadır. Dünyada ilk yayımlanan dergi de burada piyasaya sürülmüş. 1663 yılında Hamburg’da basılan Erbauliche Monaths Unterredungen, (Ahlakça Yükselten Aylık Görüşler) dünyada basılan ilk dergi olarak kabul görür.

Almanya’da cezaevinden kaçmaya çalışan bir tutuklu için ceza yoktur, çünkü onlara göre bu temel bir insan içgüdüsüdür. 19. yüzyılın başlarında, Alman yasaları özgür olmayı temel bir insan içgüdüsü olarak kabul eder ve hapisten kaçmanın cezalandırılamaz bir eylem olduğu kararını verir. Tabii ki kaçış sırasında işlenen suçlar bu yasanın kapsamına girmiyor.

Alman hükümeti, bebeklere koyulan isimlere dahi karışabilmektedir. Beğenilmeyen, garip bulunan isimlerin bebeklere verilmesi reddedilebilir. Alman kanunlarına göre bebeğin ilk isminin mutlaka cinsiyetini yansıtması gerekir. Bu kanun nedeniyle ülkede hala geleneksel isimler kullanılmaya devam ediliyor.

Avrupa’nın genelinde olduğu gibi Almanya‘da da pazar günleri kiliseler hariç her yer kapalıdır. Bir nevi sessizlik günüdür. Kimse gürültü yapmaz.

Almanya’da üniversite eğitimi tamamen ücretsiz. Bu durum Alman olmayanlar için de geçerli. Almanya dışından üniversiteye okumaya gelenler, bu haktan yararlanabilmekte.

Dünyanın ilk restoranı da Almanya’da açılmış. Bugünkü adıyla Regensburg Sosis Mutfağı olarak bilinen Regensburg Hanı, MS 1146’dan beri verdiği hizmetle dünyanın en uzun süredir açık olan restoranıdır. Restoranda, Almanların çok sevdiği sosisin yüzlerce çeşidi yapılır.

Almanlar, futbol konusunda çok fanatikler. Öyle ki ülkede, dünyanın her yerinden çok daha fazla futbol fan kulübü var. Ayrıca Almanya’nın ulusal futbol ligi Bundesliga, Avrupa’nın en yüksek seyirci ortalamasına sahip. Bu durum bilet fiyatlarının, maksimum 25 mark yani 120 TL olmasından kaynaklanıyor.

Almanya, aynı zamanda dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biridir. Tasarımını ve üretimini Almanların yaptığı VW GOLF, bir döneme damgasını vurmuş ve tüm zamanların en çok satan otomobili olmuştur. Günümüzde en çok satan Alman otomobil markaları; Volkswagen, Mercedes, Audi ve BMW’dir. Bu markalar göz önüne alındığında, Almanların bu işte gerçekten çok başarılı olduğunu söylemek, sanırım yanlış olmaz.

Almanya için kısaca, duygularıyla değil mantığıyla hareket edenlerin, tıkır tıkır işleyen bir makine gibi belirli bir düzen ve sistem halinde yaşayan insanların ülkesi denebilir.

Bilinmeyenlerde bu hafta, kimisine göre tarihe yön veren, insanları tutkulu bir futbol fanatiği olan, zaman zaman ünlü çikolataları ile akla gelen ve kendisine özgü çeşitli özellikleriyle diğer ülkelerden sıyrılan, Almanya’yı ele aldık. Bir başka Bilinmeyenlerde görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Musa MUTLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir