Toplumsal Konulu Yazılar

FRANSA’DAN BİLİNMEYENLER

Dünya’nın her yerinde bizleri kendine çeken ilginç durumlar, gerçekleşen farklı olaylar, enteresan bilgiler var ve her geçen sürede yenileri ortaya çıkmakta. Buradan yola çıkarak ülkeler hakkında daha önce duyulmayan, edinilmeyen bilgileri aktarmak için” Bilinmeyenler ” başlığını oluşturduk.

Her hafta bir ülke hakkında garip durumları, sıradışı bilgileri ve az bilinen gerçekleri aktaracağımız, bir nevi ülkeleri tanıtacağımız yeni köşemiz Bilinmeyenler’de ilk konuk edeceğimiz ülke; dünyada sanat, sinema, edebiyat, müzik, eğitim ve moda gibi birçok konuda ün sahibi olan Fransa…

Fransa, yılda 83 milyon turistle dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesidir. Paris, Lyon, Monaco, Strasbourg gibi dünyanın en güzel şehirlerine sahip olması ve bu şehirlerde çok sayıda müze ve sanat merkezlerini barındırması, en çok ziyaret edilen ülke olmasının başlıca nedenleri olarak gösterilebilir.

Fransa ve müze denilince hepimizin aklına gelen, ayrıca içerisinde ünlü Mona Lisa tablosunu da barındıran Louvre Müzesi, dünyada en çok ziyaret edilen müze konumunda. Müze her yıl yaklaşık 9,3 milyon ziyaretçi ağırlar. 1190 yılında Vikinglere karşı savunma amaçlı inşa edilmiş olması, Louvre Müzesinin bir diğer önemli özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Alpler’in ve Avrupa’nın en yüksek dağı da buradadır. Avrupa’nın zirvesi dediğimiz Mont Blanc Dağı, Fransa sınırları içerisindedir ve 4,792 metre yüksekliğe sahiptir. Dağ, yaklaşık 28 metre kalınlığında buzla kaplıdır.

Fransızca, 1066 ve 1362 yılları arasında yaklaşık 300 yıl İngiltere’nin resmi dili olarak kullanılır. Günümüz Afrikası’nda da Fransızca konuşan kişi sayısı Fransa’nın nüfusundan fazladır. ‘Güneşi batmayan ülke’ dediğimiz İngiltere’de bile uzun bir dönem Fransızca konuşulması, bir zamanlar Fransa devletinin ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtıdır.

Fransa demiryolları ağında Almanya’dan sonra ikinci sırada bulunuyor. 29 bin kilometre uzunluğunda geniş çaplı bir demiryoluna sahip. Bu alanda Almanya’nın gerisinde kalması Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasında etkisi olan Alsan-Loren meselesine bağlanabilir.

Lübnan, Vietnam, Suriye, Fas, Tunus, Fildişi Sahili, Senegal ve Cezayir en bilinenleri olan tam 18 ülke bağımsızlığını Fransa’dan kazanmıştır. Bu durum zamanında Fransa’nın sömürge devleti olduğunu gözler önüne serer.

Görme engelliler tarafından kullanılan körler alfabesi, Fransız mucit Louis Braille tarafından ortaya atılmıştır. Alfabe zamanla daha da gelişir ve dünya çapında kabul görür.

Fransızlar’ın yaşam tarzlarında yemek kültürü de önemli bir yer tutar. Birçok çeşitli lezzetlere sahiplerdir. Bu insanların her yıl yaklaşık 500 milyon salyangoz tüketmesi günümüzde ilginçliğini hala korumakta. Fransızlar peynir konusunda da farklı bir durumdalar. Ülkede tam 246 farklı peynir çeşidi var. Bu kadar çeşitli peynirin olması her bölgenin kendine has özelliklerinden geliyor. Bu özelliklerden kaynaklı onlarca çeşit peynir üretilmekte.

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında farklı özellikleriyle ön plana çıkan bu kent, kültür – sanat ve edebiyat alanında da oldukça gelişmiş. Ülke 14 kez Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülerek, tüm dünyada büyük bir başarı göstermiştir. Albert Camus, Jean- Paul Sartre ve Andre Gide ödülü kazanan yazarlardan birkaçıdır.

Ayrıca dünyanın en uzun romanı da bu ülkeye aittir. Fransız vatandaşı olan Marcel Proust’un kaleme aldığı Kayıp Zamanın İzinde romanı, yedi ciltlik bir eserdir ve en uzun roman olarak kabul edilir. Proust, romanı 17 yıl gibi uzun bir süre yazar, fakat son düzeltmelerini yaparken, maalesef kitabını tamamlayamadan yaşamını yitirir.

Fransa kültürüyle, eşsiz şehirleriyle, ünlü caddeleriyle, ünlü mimari yapılarıyla, tarihi müzeleriyle, kısacası çeşitli ve farklı özellikleriyle sıradışı bir şehir olarak kalmaya ve her geçen sürede ilginçliğini artırmaya devam edecek gibi gözüküyor. Yazımı ünlü Fransız yazar Victor Hugo’nun şu sözüyle noktalamak istiyorum;

‘’ Yalan zekâ işidir, dürüstlük ise cesaret. Eğer zekân yetmiyorsa yalan söylemeye, cesaretini kullanıp dürüst olmayı dene’’ Bilinmeyenler’in bir başka bölümünde görüşmek dileğiyle, esen kalın…

MUSA MUTLU

Bir yorum

  • BATUHAN ENES YABAN

    yine harikalar yaratmaya devam ediyorsun
    sonuna kadar destekliyor ve başarılı buluyorum
    tebrikler dostum benim Kırmızı kalpKırmızı kalp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir