Gastronomi

Döner

         Çok uzun yıllardır hayatımızda olan bir ürün döner. 20-30 yıllık bir zaman aralığından değil  uzun yıllardan bahsediyorum nesilden nesile aktarılan bir gelenek.

       Türkiye’nin her ilinde ve neredeyse artık her ilçesinde en az 1 tane dönerci bulunuyor. Tüm Dönerciler Derneğinin geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamaya bakarsak yıllık 900 bin kg’ları bulan bir döner tüketimi yapıyoruz ve bu nedenle insanlar dönerci açma konusunda diğer iş yerlerine göre kendini daha güvende hissedebiliyor. Sayılarda bu sözümü kanıtlar nitelikte aslında yine Tüm Dönerciler Derneğinin açıklamalarına bakacak olursak Türkiye genelinde açılan dönercilerin sayısı 30 bini aşmış durumda.

        Biz millet olarak döneri çok seviyoruz orası kesin ama zaten nasıl sevmeyelim, kimisi et sever kimisi tavuk sever ama bir şekilde döner kendini insanlara sevdirmeyi başarır. Aynı zamanda bütçe dostudur, sizi kendisine aşık etmek için öyle çok aşırı bir masraf yapmanıza gerek yoktur çok makul fiyatlara muhteşem bir öğün geçirmenizi sağlar. Tabii bunun tam aksine döner’in çok pahalı olduğu yerler yok mu? Evet var ama büyük resme baktığımız zaman cep dostudur döner.

      Biz dönere bu kadar düşkünken peki  avrupalılar sizce döner hakkında ne düşünüyor? Ben söyleyeyim en az bizim kadar hatta bazı bölgelerde bizden daha çok seviyorlar dönerimizi. Özellikle Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde döner en çok tercih edilen Fast food ürünü. Avrupa’da yaklaşık 150 binin üzerinde dönerci dükkanı bulunmakta. Zaman zaman bir takım siyasi olaylar yüzünden döner hakkında bazı kara propagandalar yapılmaya çalışılsa da avrupa halkı dönere olan sevgisinden vazgeçmedi.

     Peki Türkiye’de satılan dönerle, Avrupa’da satılan döner birerbir aynı mı? Aynı değilse hangisi daha lezzetli? Bir grup insan Avrupa’da satılan dönerin ülkemizde satılan dönerden daha güzel olduğunu savunmakta. Aslında bakacak olursak Türkiye’de ve Avrupa’da birbirinden çok farklı şekillerde satılıyor döner. Avrupa’da satılan dönerin can alıcı kısmı etin lezzetinden çok dönere koydukları soslar ve ekmeğin içindeki bol miktarda bulunan garnitürler, bizim ülkemizde ise son yıllarda soslu döner satan dükkanlar açılmakta ve ilgi görmekte olsa da geçmişten beri bizim vurgu yaptığımız kısım etin kalitesi ve lezzetinin ön planda olması. Bunda 5-6 sene öncesine kadar soslu döner hayatımızda çok fazla yoktu ama Avrupa kısmında her zaman ana tema soslar olmuştu yani kıyas yapmak biraz zor fakat et kalitesinin ve etin lezzetinin bence de döner’de daha önemli olduğunu düşünen biri olarak ben ülkemizde satılan dönerlerin Avrupa’da satılan dönerlerden daha kaliteli olduğunu düşünüyorum.

                                                     ALİHAN CEYLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir