Toplumsal Konulu Yazılar

30 YILLIK İŞGAL DAĞLIK KARABAĞ

Kardeş Azerbaycan, 30 yıldır işgal altındaki toprağını diplomasi ile kurtarmaya çalışıyor ama artık diplomasinin işe yaramadığını görüyor ve gerçek gücünü göstermeye başlıyor. Gelin meselenin en başına inelim;

19.yy da Rusya ile İran arasında Kafkaslarda büyük bir hakimiyet savaşı yaşanır, Çarlık Rusya savaşı kazanır ve Türkmençay anlaşması yapılır, bu anlaşmaya göre Azerbaycan toprakları ikiye ayrılır. Kuzey Azerbaycan Rusya’nın, Güney Azerbaycan İran’ın.Burada Rusya’nın asıl amacı sıcak denizlere inmektir. Bu yüzden Ermenileri sistemli olarak kullanmaya başlar .Osmanlı topraklarında olan Ermenileri silahlandırır. Osmanlı ve Türk dünyası arasına bir ermeni barikatı çeker. Çarlık Rusya yıkılır ve Sovyet Rusya kurulur. İlk işi Osmanlı ile barış yaparak Brest-Litovsk antlaşması yapılır. Antlaşmaya göre Kars, Ardahan,Batum Osmanlı’ya geri verilir. En önemlisi Ermenilere verilen silah desteği kesilir. Bu olayın hemen ardından Gürcistan Ermenistan ve Azerbaycan bağımsızlığını ilan eder. Ama Sovyet Rusya petrol zengini Azerbayca’nın bağımsızlığını kabullenmez. Azerbaycan’ı işgal eder. Enver paşa bu olayın ardından Kafkas Harekat Ordusu kurar ve başına kardeşi Nuri paşa geçer. Azerbaycan kurtulur ama 2 yıl sonra Sovyet Rusya tekrardan Azerbaycan’ı işgal eder. Destek gelmesini engellemek için Dağlık Karabağ Bölgesin’e binlerce Ermeni yerleştirir.

1991 yılında Sovyetler dağılır ve Karabağ Azerbaycan’a bırakılır. Azerbaycan’a tek bir silah dahi bırakılmaz Ermenistan’a ise bir ordu kuracak kadar silah bırakılır. Ermenistan, ilk işi Dağlık Karabağ’ı işgal etmek olur ve katliamlar başlar.Bunların arasında en çok duyulan Hocalı Katliamı’dır. Şu anda tüm dünya tarafından Karabağ Azerbaycanı’n toprağı olarak kabul edilir. Türkiye o dönemde sadece sınırlarını kapatmaktan başka bir şey yapmamıştır ve hala sınırlarımız kapalıdır.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında 30 yıla yakındır çatışmalar devam etmektedir. Burada esas faktör Rusya’dır. Sürekli  Ermenistan’a destek çıkmaktadır. İran da açık bir şekilde Ermenistan’ın yanında yer almaktadır çünkü hala Güney Azerbaycan İran toprakları içerisindedir. Yaklaşık 30 milyon Azerbaycan Türkü İran da yaşamaktadır. Bu da İran’ı korkutmaktadır. Eğer güçlü bir Azerbaycan devleti olursa İran biliyor ki parçalanacaktır. Niye 30 yıl sonra Karabağ kurtarılıyor niye 30 yıl beklenildi diyecek olursanız işte burada güçlü Türkiye faktörü girmektedir Azerbaycan tek başına Ermenistan’ı yok edebilir ama Ermenistan tek bir devlet değil ki arkasında her zaman Rusya olmuştur. Ama artık Türkiye açık bir şekilde Azerbaycan’ı desteklediği için şartlar eşitlenmiştir aslına bakarsanız Ermenistan hiçbir orduya karşı başarı sağlayamayan bir devlet.Tek yapabildikleri sivillere saldırmak.

10 ağustos 2010 Ermenistan Türkiye arasında stratejik ortaklık ve yardımlaşma antlaşması yapılır. 25 Şubat 2020 Türkiye ile Azerbaycan arasında askeri mali yardımlaşma antlaşması yapılır. Türkiye bu antlaşma sayesinde açık açık Azerbaycan ordusunu donatmaya başlar, birçok kritik silah Azerbaycana hibe edilir. Azerbaycan artık kendisini güçlü hissetmeye başladığında kendi topraklarını kurtarmaya başlar. Unutmayın kardeşiniz güçlüyse, sizde güçlüsünüzdür. Türkiye’nin son 10 yıldır Azerbaycan’a verdiği ve sattığı silahlardan bazıları şunlardır;

-Otokar kobra

-Otokar ZPT

– T-155 fırtına obüsü

-T-300 kasırga

-T122 sakarya çoklu roketatar

-Yerli drone savar

-Tr-107 arttırılmış menzilli topçu roketi

-Bora-12 keskin nişancı tüfeği

-MPT-76 yerli piyade tüfeği

-TB-2 bayraktar Silahlı insansız hava aracı

Bu silahların en önemli tarafı hepsinin yerli üretim olmasıdır.

Yunus ÖZDAMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir