Beslenme ve Diyetetik

BEDEN ALGISI VE KİLO VERME

“Ama ben hazır kilo vermişken biraz daha kilo vereyim çünkü ilerde kilo alırsam biraz payım olsun, o zaman hiç değilse normale çıkmış olayım”

Bu şekilde kilo vermeye devam ederseniz hem sağlığınızdan olursunuz hem de daha fazla kilo almaya davetiye çıkarmış olursunuz.

Bu durumlar kişilerin kilo sorunlarını bir sağlık sorunundan ziyade estetik bir sorun olarak algılamalarından kaynaklanıyor.

Kişinin “beslenme-sağlık-kilo” ilişkisi anlayışının tüm çabalara rağmen “ne kadar az yersem o kadar zayıf olurum, ne kadar zayıf olursam da o kadar iyi” şeklinde devam ettiğini görüyoruz. Bu durumun oluşmasında son yıllardaki zayıflama anlayışının ve yazılı ve görsel basındaki “diyet” konulu bombardımanın etkisi büyük. Bu sebeple öncelikli olarak bu konuda bilinçlenmeli ve bu tür haberlerin üzerimizde baskı yapmasına engel olmalıyız.

Bilinçlenmeye öncelikle ideal kilomuzun ne olduğunu bilerek başlayabiliriz.

Günümüzde en geçerli ideal kilo hesaplama yöntemi olan “beden kitle endeksi” formülüyle ideal kilomuzu hesaplayabiliriz.

BKİ: Kg / boyun karesi(metre cinsinden)

ÖR: 90 kg ağırlığında 170 cm boyunda bir insanın BKİ’si

90/1,7*1,7= 31 olarak hesaplanır.

Peki bu sonuç nedir?

Bu kişi sınıflamaya göre “şişman” sınıfına girer.

20-25 arası: Normal

25-30 arası: Hafif şişman

30-35 arası: Şişman

35-40 arası: Çok şişman

40 ve üzeri : Morbit şişman

Kişi kilo vermeyi düşünüyorsa öncelikle, gerçekten kilo fazlası olup olmadığını belirlemek durumundadır. Bazen, gerçekçi olmayan kişisel beden algılaması sonucu başlanan diyetler, kişiyi ciddi psikiyatrik sorunlar olan blumia nervosa ve anorexia nervosaya kadar sürüklenebilir. Ya da çok fazla kilolu olduğu halde diyet yapmayan kişiler şişmanlığın komplikasyonlarından biri sebebiyle kaybedilebilir.

Beden kitle indeksinize göre durumunuzun ne olduğunu anladıktan sonra eğer gerçekten kilo fazlanız varsa bu komplikasyonlardan korunmak için diyete başlamalısınız. DİYET, gerektiği şekilde beslenmek demektir. Yani diyet yaparken öncelikli amacınız “sağlıklı beslenme” olmalı. Sağlıklı beslenerek fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

  • Gerçekten kilo fazlanız olup olmadığını anlamak için BKİ değerinizden faydalanabilirsiniz.
  • Bir diyetisyene başvurup kilo durumunuzun incelenmesini isteyebilirsiniz. Diyetisyeniniz vücudunuzla ilgili bazı ölçümler yaparak size daha detaylı ve açıklayıcı bilgi verecektir.
  • Eğer diyetisyeniniz kilo fazlanız olmadığını söylüyor ama siz yine de kilo vermek istiyorsanız bu durumun vücudunuzu algılayışınızla ilgili bir sorun olabileceğini düşünüp, sorun büyümeden ve yanlış bir şey yapmadan bir psikiyatriste başvurmalısınız.
  • Fazla kilonuz var ise şişmalığın bir hastalık olduğunu; özellikle de “ başka hastalıklara davetiye çıkartan bir hastalık” olduğunu  unutmadan profesyonel bir yardım alarak hemen sağlık beslenmeye başlamalısınız.

Sema Nur İLHAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir