Gastronomi,  Sinema

SİNEMA VE GASTRONOMİ

       Bugün sizlere gastronomi alanı ile ilgili 3 tane film önerisiyle geldim. Günümüz sinemasında Çin’de aşçılığı ve gastronomi alanını işleyen birçok film var, bunlardan bazıları oldukça meşhur olmuş filmler bazıları ise bir köşede keşfedilmeyi bekleyen filmler. Ben bir gastronomi öğrencisi olarak bu filmleri izlerken çok keyif aldım. Sizin de izlerken çok keyifli vakit geçireceğinizi söyleyebilirim. Lafı fazla uzatmadan başlıyorum anlatmaya.

1) RATATOUİLLE(RATATUY)

  Aşçılıkla alakanız olsun ya da olmasın Ratatouille filmini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur.

2007 yılında çekilen bu animasyon dünya çapında çok sevildi. Çok ufak konusundan bahsedecek olursam, Remy adında bir faremiz var ve Remy’nin en büyük tutkusu yemek yapmak.

Remy bu hayalini gerçekleştirebilmek için Paris’in yolunu tutar. Paris’e geldiğinde şans eseri kendisini oranın en iyi restoranının kanalizasyonunda bulur. Restoranın çöpçüsü Remy’i fark eder ve Remy çöpçü ile ilginç bir anlaşma yapar ,sonunda hayallerini gerçekleştirebileceği ortamı bulduğunu düşünürken insanların farelere pek sıcak bakmadığını fark etmesi çok uzun sürmez. Filmde fare Remy’nin başına gelen olaylar silsilesi anlatılıyor. Normal şartlarda mutfak ve fare kelimelerinin yan yana gelmesi bile korkunç bir durumken gelenekselliğin dışına çıkan yapısıyla Ratatouille harika bir animasyon olmuş. Gösterime girdiği yıl Akademi Ödülleri’nde ‘’Yılın En İyi Animasyon Filmi’’ dalında Oscar almış olmasına şaşmamak lazım.

2) CHEF(ŞEF)

İkinci film ‘’CHEF’’. 2014 yılında vizyona giren bu filmde, başrol Carl CASPER adında bir baş aşçı. Casper abimiz çok yetenekli ve yaratıcı bir şef olmasına karşın patronu tamamen yaratıcılık düşmanı bir insan. Restoranın bir menüsü çok tutuyor diye patron bir daha o menünün değişmesine izin vermiyor, sürekli aynı menüyü misafirlere sunuyorlar, böyle de lanet bir patron.

Casper abi ne kadar yaratıcı ve başarılı bir şef de olsa zamanla bu yaratıcılığını kaybetmeye başlıyor ve yaptıkları yemeklerin lezzetlerinde düşüş yaşanıyor. Bir gün bir gurme,  Carl şefin restoranına tadıma gelip yediği şeylerden memnun kalmadığında yaptığı eleştiriler bardağı taşıran son damla oluyor. Carl abimiz tasını tarağını toplayıp bir karavan alarak minik oğlu ve yakın bir arkadaşı ile kendi işinin patronu olup kaybettiği tutkusunu yeniden bulmaya çalışıyor.

Benim bu filmi çok sevmemdeki asıl sebep gelecek planlarımda tam da böyle bir isteğin yatması. Bir karavanla hem dünyayı dolaşıp hem de aşık olduğum mesleği yaparak para kazanmak benim en büyük hayallerimden, o yüzden bu filmi çok seviyorum ve eminim siz de seveceksiniz.

3) BURNT(ÇOK PİŞMİŞ)

En iyiyi sona saklamak istedim. Geldik benim aşçılıkla alakalı en sevdiğim film olan ‘’BURNT’’ filmine. 2015 yılında vizyona giren filmin başrolünde Bradley Cooper oynuyor ama ne oynamak, ben izlerken tekrardan hayran oldum kendisine.

Kısaca filmin konusundan  bahsedecek olursam:

Bradley Cooper, filmde Adam JONES isimli bir baş aşçıyı canlandırıyor. Jones Paris’te çalışan iki michelin yıldızına sahip bir baş aşçıdır. Fakat kötü alışkanlıklarını bırakamaması onun elindeki neredeyse her şeyi kaybetmesine sebep olur. Bu süreçte bir dizi zorlukla mücadele etmek zorunda kalır. Çok yüzeysel bir değerlendirme yapacak olursam bu film aslında ‘’kendini iyi hisset, kendine güven’’ filmi diyebilirim.

Filmin neredeyse bütün sahneleri mutfakta geçiyor, yemeklerin hazırlanışını ve sunumunu size anbean başarılı bir şekilde gösteriliyor ve filme güzel bir tempo katarak sizi de o havaya sokuyor.  Jones, o kadar takıntılı ve mükemmeliyetçi ki çoğu zaman izlerken çileden çıkacaksınız. Son bir tavsiye verecek olursam bence filmi aç karnına izlemeyin. O güzel yemekleri gördükçe acı çekebilirsiniz.

İyi seyirler!

                                                               ALİHAN CEYLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir