Sanat

SANATIN DÜZENE YENİ BAŞKALDIRISI: BANKSY

            Banksy, yaklaşık on senedir ağırlıklı olarak İngiltere’de eserlerini sergileyen ancak gerçek kimliği bilinmeyen bir “Gerilla” sanatçı, sanatçıdan ziyade de bir aktivisttir. Çeşitli kaynaklardan alınan duyumlara göre kendisinin 1974 tarihinde Bristol kentinde doğduğu düşünülmektedir.Kendisi, bizim graffiti adıyla bildiğimiz sokak sanatını icra etmektedir ve amacı ünlü olmaktan oldukça uzaktadır ve hatta kendisinin “vandal” olarak tanımlanmasından oldukça memnundur. Siyahi bireylerin kendi arasında kullandığı türlü hitap biçimleri gibi vandal tanımı da ona samimi gelmektedir ve hayran kitlesindeki bazı kesimler onu “eğitimli vandal” olarak adlandırmaktadır. Diğer bir yandan Banksy eserleriyle ve yaklaşım biçimiyle dikkat çeken bir figür haline gelmiştir.Time dergisi 2010 yılında içerisinde Lady Gaga ve Steve Jobs gibi tanınmış bireylerin bulunduğu “En Etkili 100 İnsan” listesi içerisine Banksy’i de katmıştır.Ayrıca Banksy, The Simpsons isimli TV dizisinin de 2010 Ekim ayındaki açılış bölümüne dokunuşunu katmış ve The Simpsons’ta bir ilke imza atmıştır. Ağırlıklı olarak kapitalist sistemi, insanların önemli toplumsal değerler karşısındaki kayıtsızlığını, çevreye karşı duyarsızlığı eleştirir ve eserlerinde kullandığı figürler genelde çocuklar, yaşlılar veya güvenlik güçleridir.

            Banksy’nin en bilindik eseri “Kırmızı Balonlu Kız” adlı çalışmasıdır. Bu eser, insanlara umudun daima var olduğu veya güzel günlerin yakın olduğu fikrini aşılamakta hoş bir örnektir. 2006 yılında kanvas üzerine yapılmış bu eser, akıllarda kalıcı satış aşamasıyla da bilinmektedir. Müzayede esnasında tamı tamına 1.4 milyon dolara satılmış iken eserin aniden kendisini parçalamaya başlamış olması bu eseri oldukça tanınır hale getirmiştir. Banksy daha sonrasında kendisine ait sosyal medya hesabından düzeneği oraya nasıl yerleştirdiğini paylaşmış ve olay karşısındaki insanların hayretini oldukça tiye almıştır.

            Eserlerini ağırlıklı olarak İngiltere üzerinde yapmayı tercih etmiş olsa da, bakış açısından ötürü farklı mekanlar da seçmiş olan Banksy’nin Filistin, İsrail, Detroit gibi bölgelerde de graffitileri bulunmaktadır. En ilgi çekici eserlerinden biri olarak tanımlayabileceğimiz “Çocuk İşçi” fırsat eşitsizliğini ve kapitalist sistemi eleştiren bir eser olmanın yanı sıra, benim kendi kanaatimce en sevdiğim eseri “Kissing Coppers” isimli çalışmasıdır. Ülkemizde de örneklerini görebileceğimiz güvenlik güçlerinin kendilerine verilmiş görevleri yanlış algılaması ve verilenden fazlasını uygulamasını göz önünde bulundurursak, sanırım dünyanın her yerinde kolluk kuvvetlerinin bu eser derecesinde bir samimiyete ihtiyacı var derim.

            Banksy, müzelerin içine girip eserlerini gizlice yerleştirmesiyle ve bunun bazen çok sonralarda fark edilmesiyle; kara mizah sayabileceğim ancak oldukça duyarlı tutumuyla, muzip eleştiri tarzıyla benim oldukça beğenimi toplamış olan bir sanatçıdır ve modern sanatın bu tarz eserlere daha çok kulak vermesini şahsen tercih ederim. Günümüz realitesine acı yanından da bakabiliyor olmak ancak bizim yararımıza olur.

Öykü Nieves ÖDER

            Not olarak da eklemek isterim ki Banksy’nin eserlerini takip edebileceğiniz internet siteleri şu şekildedir:

www.banksy.co.uk

http://www.thebanksyforum.com/
Never more than a few yards from a rat...
http://www.banksy-prints.com

Sanatla ve sevgiyle kalın.

————————————————————————————–

Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/783329

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir