Sinema

FİLMLERİ İNCELİYORUM #1

Tarihin çekilmiş en iyi savaş filmi ‘’ DUNKIRK ‘’

Christopher Nolan, hiç şüphesiz günümüzün en beğenilen yönetmenlerinden biri ve yaratmış olduğu her film bir başyapıt.

Öncelikle şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki; filmi izlerken o atmosferi yaşamak bir yana sanki resmen o savaşın içindeydim. Film, II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa‘nın Dunkirk kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkirk’ ten tahliye edilmesini konu almaktadır.

Nolan, filmin üç farklı senaryosunu yazarak (Kara, Hava, Deniz cepheleri) kurguyla iç içe giydirilmiş sahneleriyle muhteşem bir iş çıkarmış. Christopher Nolan’ın efsanevi bir kurgu ustası olduğunu gösteren filmde senaryoyu öyle harika kurgulamış ki film nihayetinde adeta bir yapboz gibi bir araya geliyor.

Dunkirk’e bir savaş filminden öte eve gitmeye çalışan askerlerin hikâyesi olarak bakmalı. Film, savaş ruhunu o kadar iyi yansıtıyor ki, filmi izledikten sonra gerçekten orada savaşan insanların psikolojisini, o atmosferi hissedebiliyorsunuz. Filmde kullanılan müziklerle ,filmi izlerken gerçekten geriliyorsunuz.

Filmi izleyip ya ben bir şey anlamadım veyahut belirli bir olay akışı yok diye düşünebilir. Kalıplaşmış savaş filmlerindeki gibi kopan eller bacaklar göremeyip  belki filmi beğenmeye de bilirsiniz. Ama şunu bilmelisiniz ki; yönetmenin bir savaş filmi değil, kapana kısılıp kalmış yüz binlerce askerin aç biilaç kurtarılmayı beklerken yaşadığı gerilimi, hayatta mı kalacağız yoksa düşman tepemize mi binecek korkusunu anlattığını bilmelisiniz.

       EKŞİ YÖNLER

Filmde, diğer filmler gibi belli bir senaryo yok, yani filmi tam anlamıyla anlamak için baştan sona gerilimi yaşamakla beraber iyi anlamaya çalışmak gerekir.

Filmde, alışılmış filmlerdekinin aksine belirli bir başrol ya da elle sayılacak bir oyuncu kadrosu yok, çünkü film 100 binleri anlatıyor.

      TATLI YÖNLER

Film, gerçekten anlatılan hissiyatı tüm gerçekçiliğiyle yaşamanızı sağlıyor.

Kurgusu, gerçekten muhteşem.

Kullanılan gerilim müzikleri olağanüstü güzel.

Eğer gerçekten bir sinemaseverseniz bu filmi seveceğinizden hiç şüphem yok.

Mert Kartal  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir