Erasmus

Pandemide Erasmus Yapmak

                                        

Bu haftaki konu başlığımız birçok insanın kafasında soru işaretleri bırakan bir konu. Eminim ki ‘pandemide Erasmus yapmak’ konusunda herkesin bir fikri vardır. Ancak ben, bunu bizzat tecrübeleyen biri olduğum için konuyu farklı açılardan ele alıp sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

2020 Mart ayında Polonya’da Erasmus yaptım. Biliyorsunuz ki mart ayından önce virüs ortaya çıkmıştı ancak o zamanlar sadece Çin’de olduğu söylendiği için seyahat etmekte bir sıkıntı yoktu. Bu yüzden ben de 29 Şubat’ta Erasmus’umu yapmak üzere Polonya’ya gittim. Hiçbir sıkıntı yoktu her şey yolundaydı ta ki virüsün her yere yayıldığını duyana kadar.

Ani bir kararla okullar online eğitim yapacaklarını duyurdu. Hatta bazı üniversiteler online eğitimlerine hemen başladı. Benim için yine sıkıntı yoktu. Yani yaşananlar tabii ki normal şeyler değildi ancak yine de Erasmustaydım ve hayalimi gerçekleştiriyordum. Tabii sonrasında bütün mağazalar, alışveriş merkezleri, restoranlar kapatıldı. Ülke sınırlarından çıkmak hatta şehir dışına seyahat yasaklandı. İşte tam bu noktada gerçekten çok ama çok kötü bir zamanda Erasmus yapmakta olduğumu fark ettim. Yine de hayat devam ediyordu. Yurtta sadece kısıtlı kişilerle görüşüyordum, parti yapmak zaten yasaktı, dışarıya da sadece market alışverişi için çıkıyordum, bir de arada sırada yurdun yakınındaki ormana yürüyüşe gidiyordum ve hayat bundan ibaretti. Bir nevi Erasmus’ta karantina yaşıyordum.

Alınan önlemlere rağmen virüs daha da kötü bir hal almaya başlayınca, 7 farklı binadan oluşan yurdumun 1 binasını olası karantina durumlarında kullanmak için boşaltmaya karar verdiler. Aynı Türkiye’de Kyk Yurtları’nı karantina için kullandıkları gibi. Neyse ki o kadar kötü bir durum yaşanmadı ama Erasmus’lu olmamıza rağmen etrafta çok gergin bir ortam olduğunu anlamışsınızdır zaten. Hem Türkiye’deki hem de başka birçok ülkedeki bazı üniversiteler, yurtdışında Erasmus yapan öğrencilerini zorunlu olarak ülkelerine geri çağırdılar. Bu yüzden bizim yurtta bulunan birçok öğrenci kendi ülkelerine zorunlu olarak dönüşlerini gerçekleştirdi. Benim Türkiye’deki üniversitem yani MSKÜ, dönmemiz için bizi zorlamadı, bu kararı bize bıraktı ki bence mantıklıydı. Ancak şöyle bir şey oldu, ailem beni dönmem için zorladı. Tahliye uçağıyla Türkiye’ye döndüm.14 gün Kyk’da karantinada kaldım. Sanırım Erasmus’a gidip geri dönmek zorunda bırakılmak yaşanacak en kötü şeylerden biridir, çünkü oraya çok çok farklı hayallerle gidiyorsunuz. Ancak benim tam pandemi zamanında gitmem benim şansızlığıma oldu.

Başta da belirttiğim gibi bu yazının asıl amacı pandemide Erasmus yapmanın farklı açılarını sizlere göstermek. Eğer Erasmus yapma planınız tam olarak pandemi zamanına denk geldiyse ve kararsızsanız, umarım sizlere yardımcı olabilirim. Yukarıda, kendi tecrübelerimi sizlere aktardığıma göre artık düşüncelerimden bahsedebilirim.

Biliyorsunuz ki, hem kendi sağlığımız hem de çevremizdeki insanların sağlığı için olabildiğince evden çıkmamamız ve çıkacaksak da maske takmamız gerekiyor. Bu yüzden hem ülkemizde hem de yurtdışında birçok ülkede eğitimlere online olarak devam edilecek. Ben bunların doğru olduğunu savunan biriyim ama siz ,maskemi takarım, elime dezenfektanımı alırım yine de seyahat ederim diyorsanız bu sizin kararınız. O zaman belki de bu dönemde Erasmus yapmak sizin için sorun olmayabilir.

Pandemide Erasmus yapmayı düşünüyorsanız şunu bilmelisiniz ki evet şu anda birçok şey normal görünüyor gibi olabilir. Ülkelerarası seyahat edilebiliyor, yasak olsa da partiler yapılabiliyor, mağazalar, restoranlar açık.. ama şunu unutmayın ki benim yaşadığım şeyleri yaşamayacağınızı nereden biliyoruz? O yüzden bence bu dönemde Erasmus yapmak bir risk. Eğer üniversiteye yeni başladıysanız ya da ikinci sınıfsanız acele etmeyin derim. Çünkü pandemi bitince çok çok daha güzel bir Erasmus tecrübeleme ihtimaliniz var. Tabii eğer üçüncü ya da son sınıfsanız ve Erasmus yapmakta kararlıysanız, bu riski almaya hazır mısınız?

İpek AYDIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir