Kişisel Gelişim

İSTEDİKLERİNİZİ ELDE EDEBİLMEK İÇİN İZLENEBİLECEK BİR YOL

Hayat öyle bir seydir ki ona ne verirsen sana geri onu iade eder. Bu da demek oluyor ki zihninden geçen bir düşünce ya da yaptığın ufak gibi görünen bir eylem bile aslında çok önemli. Basit gibi gördüğünüz, hayatınızdaki minik detaylar aslında yolunuzun gidişatını değiştirebilecek bir kelebek etkisi yaratabilir. Bu yüzden bir şeylerin hayatınızda kötü gittiğini düşünüyorsanız ya da bir türlü kendinizi mental ve fiziksel anlamda toparlayamıyorsanız yapacağınız şey aslında gidişatına “ben yokum ” demek kadar kolaydır. Ve değişim öncelikle inanmakla başlar. Ben yokum derken bu dediğinize inancınız tam olsun. Bunu inanarak söylediğiniz zaman, değişim için harekete geçeceğinizi göreceksiniz. Çünkü inanmak, sizi harekete geçirir. Bu nedenle başarmanın yarısıdır. İlk basamak inanmak, ikinci basamaksa inandığın şey uğruna harekete geçmektir. Peki, herkesin merak ettiği soru “nereden başlamalıyım?”

1.NE YERSEN O’SUN.

Eğer ki çevrenden saygı görmek, sen konuşurken dikkate alınıp dinlenebilen bir insan olmak istiyorsan öncelikle herkesten önce “senin” kendine saygı duyman gerekir. Ancak bu sayede başka insanların saygısını kazanabilirsin. Bu dergide sayıp yazacağım her şeyden önemli ve hepsinin temeli, başlangıcını iyi ve kalıcı bir şekilde yapabilmen için şart. Kalıcı bir başlangıç sürekliliğin anahtarıdır. Önce, kendine saygı duymalısın. Ama bu sadece kuru kuru lafla olabilecek bir şey değildir. Söylemek yetmez. Önce söyle ve sonra bunu kendine ispat et. “Ben kendine saygısı olan, kendini seven bir insanım.”

Her aynaya baktığında kendini şımart. Kendini sevdiğini söyle ve “öz saygının” varlığını her daim hisset. Kusurlarını kabul et. Onları da sev. Ve hep kendin için daha iyisi olabilirim de. Kendindeki kusurları önce kabullen ve sev, sonra o kusurları nasıl daha iyi kusurlar haline dönüştürebileceğini düşün. Çünkü unutma, kusursuz insan yoktur. Daha az kusurlu insanlar vardır. Bu insanlar kusur olarak gördükleri şeyleri kendilerinde minimum düzeye indirirler. Ve kendilerini öyle sever, kabullenirler. Bunları yaptıktan sonra kendine saygı değer bir insan olduğunu “harekete geçerek” ispat et. Kendine saygısı olan bir insan kendine saygısızlık yapmaz. Kendine zarar vermez. Vücudunu duymamazlıktan gelip bir takım dürtülerle hareket etmez. Uçkuruna sahip çıkar. İhtiyacı olandan fazlasını yemez. Çünkü vücudu çöplük değil bir hazinedir. Sağlıklı beslenir. Vücudunu tanır.
“Öz saygı” başkalarının da sana saygı duymasını sağlar ve öz saygıyı sadece bedenini ve ruhunu dinleyerek kazanabilirsin.

Önce bedeninden başla. Vücudunu sev ve onu dinle. İradene sahip çık. İnsanları hayvanlardan ayıran en önemli özelliklerden biride iradedir. Sigara içme. Çünkü sigara, kendine duyduğun saygıyı azaltır ve öz güveni düşük, özgüvensiz insanların geliştirdiği bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Bilinçaltında aslında bu sayede güçlü olduklarını düşünürler. Sigara neden iyi hissettirir? Ya da insanlar havalı gözüktüğünü düşünür? Çünkü sigara içmek “Kendime bile saygım yok, sizlere neden saygı duyayım?” demektir. Ama başkalarından ziyade, bunu kendin için yapmamalısın. Başkalarının düşüncelerini önemseme ve sadece kendini dinle. Unutma “Ne yiyip içersen o’sundur.”

2.SOMUTTAN SOYUTA

Ruh ve zihin sağlığı açısından beden olumlaman kadar bulunduğun ortamı olumlaman da çok önemlidir. Zihnini ve ruhunu temizlemek istiyorsan, önce bulunduğun ortamı ve çevreyi temiz ve konforlu hale getirmelisin. Belirli periyotlarla bulunduğun ortamı temizle, her sabah camını açıp odanı havalandırmayı alışkanlık haline getir. Bu senin sabah rutininin bir parçası olsun. Her sabah bazı şeyleri yapmayı kendine alışkanlık edin. Zamanla bunun bir alışkanlık değil de kendin için bir ihtiyaç haline geldiğini göreceksin ve yapmadığın her sabah içine bir pişmanlık oturacak. Düzenli bir sabah rutinin olsun ve bu rutinin içinde kalkar kalkmaz telefonuna gelen mesajları okuma telaşı ya da Instagram’da gezinmek olmasın. Tekrar söylüyorum başkaları değil, öncelik SENSİN. Önce sen, sonra diğerleri.

3.BEDENİNİ ARINDIR


Çevrenin temizliği kadar, vücudunun temizliği de zihin ve ruh sağlığın için çok önemli. Somut temizliğini bitirmeden soyut temizliğine geçemezsin. Sabahları uyandığında kirli hissedersen güne ılık bir duşla başlayabilirsin. Böylece günün mis kokulu bir gün ve taze bir başlangıç dolu olur. Duş sonrası bedenin en rahat ve gevşemiş olduğu andır. Meditasyon yaparak zihnini de kirlerden arındırabilirsin.

4.RUHUNU TEMİZLE VE ZİHNİNİ BOŞALT

Akşamları yatağına girdiğinde koca bir günü arkanda bırakmış olmanın rahatlığıyla yatağına uzan ve zihnini boşaltmaya çalış. Sadece bedenine ve gelecekte kendini görmek istediğin yeri hayal et. Nasıl bir bedende ve nasıl bir yerde kendini görüyorsun? Sen nelere layıksın? Bunları düşün. Hayatına giren bebeklikten yetişkinliğe kadar ki süreci ve sana kattıklarını düşün. İyisiyle ve kötüsüyle. Kötü anılarını bile kucakla, herkesi ve hepsini affet. Affet ve unut. Bırak onları. Çünkü sevgi seni özgür kılar. Nefret zarar verir. Hiçbiri senin mental sağlığın kadar önemli değil. Ve aslında en büyük intikamdır unutmak. Bunu da affetmeden yapamazsın. Zihnini rahatlattıktan sonra meditasyona geç. Eğer uyuya kalmazsan yoga yap. Yoga hem bedene hem de ruha iyi gelir.

5.KİTAP OKU, KÜTÜPHANENİ BÜYÜLT

Çocukluğunda tutkuyla yaptığın bazı şeyleri zamanın değişmesiyle kaybetmiş olabilirsin. Biliyorum çünkü ben de bu zamanın insanıyım ve yaşıyorum. Eski güzel alışkanlıklarının telefonunun varlığıyla azaldığını istemesen de kendine itiraf et. Kendimize dürüst olalım. Ne zaman Netflix, sosyal medya ve kitap üçlüsünden birini tercih etmemiz gerektiğinde cevabımız kitaptı? Ne zaman kendine kitap okumak için ayıracak vakti yarattın? Kitaplarını ihmal etme. Kendinle baş başa kal, yaz, çiz, oku. Bunlar ruhu besleyen aktiviteler ve bunlara da ihtiyacımız var.

6.ARKADAŞLARINA YETERLİ VAKTİ AYIR

Arkadaşlarını ihmal etme. İnsanın insana ihtiyacı vardır. Ve kimseye asla gereğinden fazla değer verme. Bu gereksiz tavizleri doğurur. Senin insanlara verdiğin değer yeterince “makul”.

7.SORUMLULUKTAN KAÇMA VE YÜKÜNÜ HAFİFLET

Çok fazla yükün olursa en sonunda taşıyamazsın. Taşıyabileceğinden fazlasını kaldıramazsan içine dert olur. Sorumluluklarını biriktirmek yerine zamana yay ve hızlıca onlardan kurtul. Erkenden bitsin ve sen ağırlaşmasına izin veremeden ortadan kalksın.

8.KARMAYLA HESAPLAŞ

Ne yaşattıysan, yaşadın. Artık temiz bir karman var. Adımlarını her zaman sebep sonuç ilişkisiyle at. Sebepsiz yaptığın her şeyin sonucu seni bulur.
Şimdi harekete geçmemek için bir bahanen yok. Tüm bu saydıklarımdan sonra artık sen her şeyi yapabilirsin.

Ece Nur Aydın

3 Yorum

  • Dilek Özdemir

    Çiçeği burnunda yazar adayimiz ,samimi üslubunu içtenliğiyle harmanlayarak bizlere güzel bir yazı sunmuş.Bizlere tekrardan hayatı sorgulatmistir.Başarin daimi olsun.Tebrikler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir