Edebiyat

ERMİŞ

              “Sanki alıkoyabileceğiniz bir şey mi var? Tüm sahip olduklarımız bir gün verilecek. Öyleyse şimdiden verin de size ait olsun verme mevsimi, mirasçılarınıza kalmasın.” Aslında hiçbir şeyin bize ait olmadığını ve bir gün gideceğini vurguluyor yazar ve ayrıca ekliyor “Malınızdan mülkünüzden verdiğinizde pek fazla bir şey vermiş sayılmazsınız. Gerçekten vermek kendinden vermektir.”

             Kitabımızda yıllar önce Orphalese kentine gelen ve bu kentten ayrılacak olan Ermiş’e sorular yöneltilir. Ana karakterimiz El Mustafa adında bir bilgindir. El Mustafa on iki sene önce bu kente gelmiş ve bildiklerini kendisine inanan insanlara öğretmiştir. Orphalese’de geçirdiği uzun zamanın ardından tüm bildiklerini oradakilere aktardığını fark eder El Mustafa ve artık gitme vakti gelmiştir. Tüm Orphalese halkı El Mustafa’nın gideceği haberini duyunca, vakit geldiği zaman gemiye binmeden önce onu uğurlamaya gider. Herkesin hüzün dolu olduğunu gören El Mustafa da hüzünlenmeden edemez elbet fakat buradaki görevinin bittiğinin farkındadır. Buradan sonra ise kitap soru cevap şeklinde ilerler. Tek tek hayata dair soruları yanıtlar El Mustafa ve bu yanıtların içinde hayatın özü, mutluluğun sırrı gizlidir. Sırasıyla aşk, evlilik, çocuklar, vermek, yemek ve içmek, sevinç ve üzüntü, ev ve evin önemi, giyecekler, alım ve satım, suç ve ceza, yasalar, özgürlük, sebepler ve arzular, acı, bilgelik, öğretme, arkadaşlık, konuşma, zaman, iyi ve kötü, dua, zevk, güzellik, din ve son olarak da ölüm konularında sorulan sorulara bilgece yanıtlar verir. Son görevini de böylelikle tamamlayan El Mustafa hüzünlü bir vedanın ardından gemiye binerek bilinmeze doğru yola çıkar.

            Halil Cibran Lübnan asıllı ABD’li yazar, şair ve ressamdır. 1883 yılında doğan Cibran, önemli bir düşünür ve felsefe yazarıdır. 1923 yılında yayımlanan, asıl adı ‘Nebi’ olan kitap oldukça büyük bir ilgi görmüştür. Yazar bu kitap yayınlanmadan önce çok fazla emek verdiğini ve her bir kelimeyi tek tek düşünerek yazdığını söylemiştir. Devamı niteliğinde sayılan ‘Ermiş’in Bahçesi’ adlı kitapta da El Mustafa’nın evine dönüşü ve yine felsefi düşünceleri anlatılıyor. Ayrıca, Ermiş’in İş Bankası yayınları baskısında bulunan kapağın ressamı bizzat Halil Cibran’dır ve kapaktaki kadın da onun annesidir. Kişisel gelişim tadında olan bu kitap oldukça kısa olduğu için bir çırpıda bitirebilirsiniz. Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar!

İlayda İNCE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir