Spor,  Toplumsal Konulu Yazılar

Bir PASSOLİG Sorunu..

Passolig nedir?

Pasolig her takım taraftarının kendi kulübüne ait olan bir kartı satın alıp maçlarınız izleyebileceği bir sistemdir. 2014 yılından itibaren uygulanan bu sistemde passolig sahibi olmayan taraftarlar maçlara girememektedir.

Kendi deyimleriyle passolig ’’14 Nisan 2014 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan yeni yasal düzenleme ile kağıt biletler yerini Passolig Kartlarına bıraktı, maçlara artık sadece Passolig Kart ile girilmekte. Kartlandırmanın başlamasıyla basılı bilet derdi sona erdi, maçlar elektronik biletlere tanımlanarak müsabakalara çok daha hızlı bir şekilde, beklemeden girmek artık mümkün.(1)’’

Peki Passolig neden bir sorundur?

Passolig sisteminin çıkartılmasındaki başlıca amaç Türk sporundaki şiddet sorunu çözmekti. Fakat bu ne kadar başarılı oldu tartışılır. Başarılı olmuş olsaydı 2016 yılında Trabzonspor-Fenerbahçe maçındaki tatsız olaylar yaşanmazdı. Yine 2018 yılında Fenerbahçe ve Beşiktaş arasında oynanan Türkiye Kupası maçındaki tatsız olaylarda yaşanmazdı.

Ben bu sistemin tribünleri daha keskin bir şekilde bölerek şiddete daha eğilimli bir ortam yaratıyor. Örnek vermek gerekirse tek başına her hangi bir şey yapmaya cesareti olmayan insanlar arkalarına döndüklerinde kendinden olan binleri görüp normalde yapmayacağı şeyler yapabiliyor.

Ayrıca herhangi bir tribünde bulunmak için o takım taraftarı olmanın zorunlu olmadığını düşünüyorum. Belki böylece insanlar futbolu adeta bir savaş olarak görmektense hafta sonu aktivitesi, eğlencesi olarak görebilirler. Bu sayede herkes anın keyfini dilediği gibi çıkartabilir. Bence herkes her maça gidebilmeli. Mesela ben A takımının taraftarıyım ama evim B takımının sahasının çok yakınında. Peki ben neden B takımının maçını izlemeye gidemiyeyim ki..

Passo lig sistemi benim B takımının maçına gidebilmem için önce B takımının taraftarlarına ait kartlardan satın almamı istiyor. Daha sonra da o taraftarların arasında tek kalmamı istiyor. Bu şartlar altında ben bir şekilde maça gitsem bile ortamdan zevk alamam. Oysa ki herkes B takımın maçına gidebilse ve insanlar herkesin o maçta bulunduğunu bilseler. Daha bireysel olacakları için sporda şiddetin azalacağını düşünüyorum.

Umut Can ÜREYEN

Kaynakça:

1-https://www.passolig.com.tr/nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir