Gastronomi

MUTFAKLARI TANIYALIM / MEKSİKA MUTFAĞI

Bugün dünya mutfakları arasına en sevdiğim mutfaklardan biri olan Meksika mutfağını enine boyuna bir güzel anlatacağım. Binlerce yıllık geçmişi olan Meksika mutfağı, Azteklerden Mayalara kadar bölgenin eski yerlilerinin mutfak kültürü ile İspanyol, Fransız, Arap ve Karayip mutfaklarından etkiler taşıyor.

Amerika’nın keşfinden sonra bölgeye gelen insanlar mutfak üzerinde derin etkiler bıraktı dersek yanlış olmaz. Meksika mutfağı günümüzde dünya’da en çok bilinen ve sevilen mutfaklardan biri hatta UNESCO Meksika mutfağı hakkında yalnızca malzemeleriyle değil; çiftçilik, ritüel uygulamalar ve atalardan kalan adetlerle ortaya çıkan kapsamlı bir kültür modeli olarak tanımlamıştır. Kadın aşçıların kurduğu kooperatiflerin de etkisiyle Meksika mutfağı 2010 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yerini almıştır. Meksika mutfağından ürünler olan herhangi bir restorana gittiğiniz zaman masalarda muhtemelen taco ya da nacho görme ihtimaliniz çok çok yüksek. Hemen hemen her masada bulunan bu yemekleri gördükten sonra Meksika mutfağı için fast food üzerine kurulu bir mutfak diye düşünebilirsiniz fakat düşünmeyin. Meksika mutfağı; çok taze, çok renkli ve çok parlak renklere sahiptir. Hatta leziz Meksika yemeklerinin içinde kullanılan bazı soslar, Fransız mutfağını andırır şekilde, 30’dan fazla malzemeden oluşuyor olabilir.

Klasik Meksika yemekleri taze, canlı, lezzetli ve aynı zaman eğlencelidir. Yemeklerin yapımında bol miktarda acı biber ve çeşitli baharatlar kullanılır. Domates, kişniş, kırmızı soğan, avokado ve mısır da bu mutfakta sıklıkla kullanılan yiyeceklerdendir. Fakat yine de bütün yemekler çok acıdır şeklinde yorum yapmak doğru olmaz. Meksika’da yemeğin yeri çok farklıdır. Meksikalılar Kasım ayının ilk Pazar günü kutladıkları Ölüler Günü’nde ölen sevdiklerinin anısına onların en sevdikleri yemekleri yaparlar. Yemek, Meksikalılar için hem dini hem de felsefi anlamda derin bir boyuta sahiptir. Meksika’da günde 3 öğün yemek yenir. Kahvaltılarda kakao ile mısır unundan yapılan galeta tüketilir. Öğle yemekleri, günün en önemli öğünü kabul edilir. Diğer öğünlerden daha uzun süre ayrılan öğle yemeklerinde çorba, pirinç, kızarmış yumurta, sebze ve meyve tüketilir. Akşam yemekleri ise, hafif ve sadedir. Tatlı yerine genellikle meyve tüketilir.

Meksika mutfağının alametifarikalarından biride salsa sosu, evde kolaylıkla yapılabilecek bir sostur. Basit bir salsa için temel olarak domates, soğan, sarımsak, jalapeno biberi, tuz, sirke ve limon suyu kullanılabilir. Bu sosu hazırlamak, basit bir makarna sosu yapmaktan çok daha basittir ve sadece 5 dakikanızı alır. Üstelik evde hazırlanan salsa sosu, hazır soslara göre her zaman için daha lezzetli ve çok daha sağlıklıdır. Salsa’dan sonra yine çok popüler olan ürünlerden biride tortilladır. ortilla, et yemekleri ile birlikte servis edilebilir, quesadilla yapımında kullanılabilir. Geleneksek olarak taco yapmakta kullanılan mısır ekmeği, tortillaya göre daha tatlı ve biraz daha dayanıklıdır. Ortak noktaları ise çok ama çok lezzetli olmalarının yanı sıra hemen hemen her yemeğin tadına uyum sağlamalarıdır. Meksika mutfağında sanılanın aksine sebze ve meyvelerde büyük yer kaplar. Mısır ve fasulye konusunda bir çok çeşide sahiptirler ve bu konuda dünyaya öncülük ederler. Meksika insanının  hazır yemek alışkanlığı yoktur. Bu yüzden yemek hazırlamak günün büyük bir bölümünü kaplayabilir. Rusya’dan sonra en fazla çorba tüketimi Meksika’dadır. Yaz aylarında soğuk, kış aylarındaysa sıcak çorbalar yapılır.

Son olarakta içeceklerden bahsetmek istiyorum. Kakao, limonata, tatlı pirinç ve tarçın içeceği olan horchata, tazcalate, margarita ve elbette tekila ile mezcal en fazla tüketilen içeceklerdir. Ayrıca Meksika, dünyada kişi başına en çok kola tüketilen ülkedir.

                                                     ALİHAN CEYLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir