Tarih

3 Mayıs Türkçüler Günü mü, 3 Mayıs Sabahattin Ali’yi Okuma Günü mü?

Nihal Atsız, Sabahattin Ali’yi hükümete şikayet edip, işten atılmasını ister. Hatta daha da ileri gider, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’i de suçlar ve bu suçlaması sonucu Atsız yargılanır. Mahkeme günü Atsız yanlıları ortalığı karıştırır ve o günün sene-i devriyesi yenilmişliklerini örtbas etmek için Dünya Türkçüler Günü olarak kutlanır.

İhbarcı Nihal Atsız devlet tarafından fişleneceğini aklının ucundan geçirmez çünkü devran #Nazizmden yanadır. Stalingard’da faşist canavar ölümcül darbeyi alır ve dünya tersine döner. O zamana kadar Turancılardan yana cephe alan CHP, varolan rüzgara ayak uydurmak ve sureti haktan gözükmek için Turancılığı zararlı bir akım olarak ilan eder. 1944’te Irkçılık-Turanclılık davası başlar. O dönemde nispeten ağır cezalar verilse de 47’de Soğuk Savaş ile birlikte CHP tekrar Turancılardan yana saf tutar. Kafatasçı faaliyetlerde bulunanlar cezasını çekmeden tahliye edilirler. Bazıları da devlet de önemli yerlere, hatta parti lideri konumuna getirilirler.

3 Mayıs Türkçüler Günü, Sabahattin Ali gibi bir komunistin açtığı dava sonucu Turancıların duydukları şaşkınlığın sene-i devriyesidir. Bir kesim için Türkçüler Günü, bir kesim için ise Sabahattin Ali’yi okuma günü olarak ilan edilir.

İçimizdeki Şeytan romanını okuyacaklara spoiler: Sabahattin Ali’nin Nihat karakteri gençlik yıllarında arkadaşlık ettiği Nihal Atsız’dır. Kitabı okuduktan sonra Atsız’ın Sabahattin Ali’ye düşman kesilmesinin sebebi de budur.

İrem BEYHAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir